На извънредното заседание на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство, което ще се проведе на 5 септември в Брюксел, България ще настоява бюджетът за компенсации на производителите на плодове и зеленчуци, различни от ябълки и круши, да бъде увеличен.
Това се посочва в позицията на страната, одобрена днес от правителството, съобщиха от пресслужбата на МС.
На форума ще бъдат обсъдени мерките, които следва да бъдат предприети след въведената от Русия забрана за внос на селскостопански продукти от ЕС.
В позицията се казва, че въпреки малкия дял от общия аграрен износ на страната ни на селскостопанските продукти, включени в забранителния списък на Руската федерация, се очаква България да претърпи сериозни преки и косвени загуби от наложеното ембарго.
Най-силно засегнати ще бъдат секторите на плодовете и зеленчуците и на млякото и млечните продукти.
Бюджетът за прилагане на мерките по отношение на плодовете и зеленчуците, извън ябълките и крушите, трябва да бъде увеличен, като се използват възможностите на Резерва за кризи, се посочва в позицията.
Отчита се, че в сектора на млякото и млечните продукти забраната също ще доведе до загуби. Свиването на пазара на млечни продукти ще рефлектира върху изкупната цена на млякото, което ще окаже негативно влияние върху и без това чувствителния сектор на животновъдството.
В документа се казва, че мерките, предвидени за сектора на млякото и млечните продукти са неприложими за България. Затова страната ще настоява да се използва опитът от кризата в сектора през 2009 г. и да се приложи пряка подкрепа на производителите на мляко, с която да се компенсират претърпените загуби.
Припомняме, че Европейската комисия одобри извънредна помощ за производителите на плодове и зеленчуци, пострадали от руската забрана за внос на храни от ЕС. Бюджетът на мярката е 125 млн. евро. От тях 82 млн. евро са за производители на ябълки и круши, а 43 млн. евро - за останалите продукти.


Официално: Лудогорец се раздели с Пер-Матиас Хьогмо
Утре ограничават за 1 час движението по едното платно на Аспарухов мост
Черно море Тича стартира с гостуване на Левски в новия сезон на НБЛ
Двама младши съдии встъпиха в длъжност в Окръжен съд-Варна
Условна присъда за строителен работник, причинил телесна повреда на свой колега
Nike се нуждае от нещо повече от отстъпки, за да си върне позициите в Китай
Облачните услуги в България растат с до 20% на година благодарение на AI
Кои са задължителните книги за Алън Грийнспан
Оли Рен: Енергийният шок беше стагфлационен
„Хизбула“ застрашава крехкия мир между Израел и Ливан
Lamborghini представи най-мощния SUV в историята си
Toyota влиза в бизнеса с летящи коли
Audi A4 получава нова платформа и физически бутони
Какво представляват аеродинамичните завеси в автомобила
BMW M4 CSL се превърна в суперкола с 922 коня
Шестима ранени при тежка катастрофа между тир и микробус край Скравена
От 1 юли: Тол камерите ще снимат и ТИР-ове в изпреварващата лента
Мощна буря с градушка удари София, улици и булеварди са под вода ВИДЕО
"Семейство Симпсън" предсказа и кои ще са финалистите на Мондиал 2026?
След пожара в завода за отпадъци в София: Няма опасност за хората