„България е третата най-богата страна в Европа по биоразнообразие на горите си. От всички природни ресурси в страната те заемат най-голям дял, имат комплексно значение и затова е необходимо отговорно да се стопанисват”, заяви заместник-министърът на земеделието и храните доц. Георги Костов в презентация на тема „Горският сектор в Република България” по време на Годишната среща на Съюза на Европейските лесовъди, приключила днес в Несебър.
Горските територии в страната са 4,18 млн. ха, или 37% от територията на България, като около 67% от тях са широколистните, каза Костов, цитиран от пресцентъра на министерството. Обемът дървесина в тях е 650 млн. куб. м, годишният прираст е 14,4 млн. куб. м, а добивът на дървен материал от регенерирани и отгледни сечи е около 8 млн. куб. м по официална статистика.
Повече от половината, или 55% от горските територии у нас попадат в екологичната система от защитени зони в Европейския съюз Натура 2000.
Костов подчерта, че в горския сектор работят добре подготвени специалисти, които стопанисват 3 национални парка, 11 природни парка и 700 защитени зони с горски територии.
Важна задача секторът има и по отношение на управлението на речните басейни в горските територии. Изградените в страната баражи и прагове са 617 хил. куб. м, 395 хил. куб. м са малките каменни прагове, 597 хил. кв. м плетове, 428 хил. м ниски преградни речни плетове и 194 хил. ха анти-ерозионно залесяване.
130 хил. са регистрираните ловци у нас, стана ясно още от прессъобщението.
Страната ни участва в общоевропейската борба с климатичните промени с програма от мерки за адаптация на горите към изменението на климата.
В Националната стратегия за развитието на горския сектор в България за периода 2013-2020 е посочено: "Към 2020 г. България ще има жизнени, продуктивни и многофункционални гори; устойчив, конкурентоспособен и иновативен горски сектор; запазил биологичното разнообразие, качеството и количеството на водните ресурси в горските територии. Секторът ще продължи да подпомага икономическото развитие на страната, като осигурява подходящи условия за реализация на работниците и служителите в него, и като разширява до максимум усилията за смекчаване на последиците от изменението на климата и ще гарантира поддържането на здравословна околна среда”.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Нийл Ричмънд за търговията САЩ-Ирландия и митата
Ford се превръща в акция за изкуствен интелект – в известен смисъл
Как ще реагират британските пазари на кандидатурите според Panmure Liberum
Anduril: Откриваме огромен интерес към антидрон системите
Колинс от Фед подкрепя задържането на лихвите за известно време
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Първи парламентарен контрол за кабинета "Радев"
Мотористи на протест днес заради поскъпването на "Гражданска отговорност"
Кейт: Mi chiamo Katerina
Днес слънце, но следобед по сценарий дъжд