fallback

Калфин настоява за 380 лв. минимална работна заплата от 2015 г.

Социалният министър ще предложи по-плавна и дългосрочна скала за нарастване на възрастта за пенсиониране

12:03 | 25.11.14 г. 10
Автор - снимка
Редактор

Вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин се обяви за увеличаване на минималната работна заплата на 380 лева от следващата година.

Той коментира пред журналисти, че не мисли, че е добър вариант да не се повишава минималното възнаграждение, съобщи БТА.

По-рано днес  министърът на финансите Владислав Горанов заяви, че увеличение на минималната работна заплата догодина едва ли ще има заради състоянието на пазара на труда в условията на дефлация. За евентуално увеличение на минималната работна заплата до 380 лв. Горанов каза, че това е деликатна тема, защото при дефлация и при минимален ръст на икономиката подобно увеличение би могло да окаже натиск върху пазара на труда.

Финансовият министър смята, че дебатът трябва да бъде проведен много внимателно. Той определи и покачването от 10% (до 374 лв. - бел. ред.) като спекулация и увери, че щом ведомството е готово с предложенията за параметрите на Бюджет 2015 г., ще разкрие повече подробности.

Според Калфин доброто решение за минималната заплата е това, което е заложено в тригодишната бюджетна прогноза.

По думите му 15 месеца дефлация в България означава убито потребление и убит вътрешен пазар и това няма как да не се отрази на цялата икономика. Според министър Калфин решението на проблема е раздвижването на най-ниските доходи.

Социалният министър Ивайло Калфин ще предложи по-плавна и дългосрочна скала за нарастване на възрастта за пенсиониране от тази, която е заложена в сегашното законодателство, стана ясно още от думите му.

Действащото в момента законодателство предвижда увеличение с по четири месеца на възрастта за пенсиониране от 2015 година. „Амбициран съм да намерим някакво решение, което да започне да подкрепя дългосрочно пенсионната реформа“, каза Калфин.

Той съобщи, че ще бъдат предложени и варианти за облекчаване на критериите на програми за хора пред пенсия, които не могат да се пенсионират или да си намерят работа, за да се осигури възможност тези хора да получават доход.

Един от вариантите е възможно по-ранно пенсиониране с намалена пенсия, каза Калфин в отговор на въпрос и допълни, че това няма да е точно във вида, в който се предлага от БСП.

По темата за нарастването на осигуровките, което беше предложено от служебния министър Йордан Христосков Калфин каза, че осигурителните вноски трябва дългосрочно да растат. „За идната година е добре максималният осигурителен доход да се увеличи, но това предстои да бъде обсъдено с министъра на финансите и със социалните партньори“, допълни Ивайло Калфин.

Ще се търсят варианти и за данъчни облекчения за работещи родители, каза вицепремиерът. „Да не забравяме, че влизаме в следващата година с 3,7 на сто дефицит, не очаквайте да съм този, който ще иска продължаващо увеличаване на дефицита, защото това ще ни вкара в една много опасна за държавата процедура в ЕС, от която няма да излезем с години, заяви още министър Калфин.

Вчера председателят на бюджетната парламентарна комисия Менда Стоянова обясни, че тепърва ще се водят разговори за доходите през следващата година. Според нея обаче искането на КНСБ за 400 лева минимална заплата е „много висок и рязък скок".

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:02 | 13.09.22 г.
fallback