fallback

Повишение на учителските заплати обещава министър Танев

По думите му образователната система се нуждае от радикална реформа

12:41 | 04.01.15 г. 6
Автор - снимка
Създател

Необходими са реформи в сферата на образованието и абсолютно ново мислене за него, защото то е локомотив на всичко, което ще оправи България, заяви в ефира на БНТ министърът на образованието проф. Тодор Танев.

По думите му на този сектор му е необходима голяма промяна, включително значително повишаване на заплатите на учителите. Министърът обещава учителските възнаграждения да бъдат радикално променени възможно най-скоро.

“Ще направя всичко възможно да осъществя една радикална промяна нагоре в плащането на тези заплати”, категоричен е Танев.

“Това няма да е профсъюзен ентусиазъм или опит за гънене на пръстите на някое министерство. Системата има огромни вътрешни възможности за вземане на тези пари, които не са добре използвани”, допълва той.

Според него това не може да се случи като се “пришиват парчета към един стар закон”, а е необходимо да се премине към създаването на напълно ново законодателство в сферата.

По думите на Танев Министерството на образованието не може да реши дали държавата да финансира частните училища, но това е въпрос, който трябва да бъде дискутиран, защото не бива да има грубо делене между частно и държавно.

“В напредналите икономики такава разлика между държавно и частно няма. Съвсем логично е да има държавно финансиране за конкретни елементи от това, което частните училища правят като учебен процес”, коментира той.

Като един от най-големи проблеми в образованието Танев посочва безработицата, която създава висшето образование. Според него броят на висшите учебни заведения е важен, но по-ключово е качеството на образованието, което те предлагат.

Необходима е колежанска система, която да създаде учебни заведения, които са надстройка на средните училища, коментира министърът.

В училищното образование проблемът се крие в това, че учителите и учениците са немотивирани и е необходимо нова стратегия, която да приключи със “старото мислене”, допълва Танев.

По думите му е нужна радикална промяна в програмите, да има диалогичен подход към преподаване, да се използват нови устройства в училище, тъй като новите технологии са станали неделима част от живота на младежите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:10 | 14.09.22 г.
fallback