Здравният министър Петър Москов не очаква в края на годината да има дефицит в болничната помощ. Парите на болниците през годината ще стигнат чрез предвидената нова методика за финансиране, каза Москов по време на блиц контрола в здравната комисия в отговор на въпрос на депутата от БСП Лява България Емил Райнов ще стигнат ли парите на болниците, след като тези заведения, които оказват и спешна помощ, ще получат до 95% от бюджетите, които са получавали през предходната година.
По думите на Москов има налични буфери и дори да се очертае недостиг, НЗОК има резерв за нови дейности на територията на районните здравни каси, има и допълнителен резерв на Касата от 110 милиона лева, може и да се пристъпи към вътрешни преразпределения на ресурса в институцията.
Като обърна внимание, че тази методика е приета от Надзорния съвет на касата само с гласовете на държавната квота, Хасан Адемов от ДПС изрази съмнение, че средствата ще бъдат достатъчни, като се има предвид, че в заложените бюджети са включени и нови дейности. Той коментира, че при всички положения ще има листа на чакащите, а освен това ще се отрази и върху приходите на лечебните заведения.
От Реформаторския блок коментираха, че трябва да се наблегне на контрола на разходите на лечебните заведения, което ще доведе до отпадане на делегираните бюджети.
Москов призова парламентарните групи да подкрепят предложената методика за финансиране на болниците, защото е качествено различна от досегашните.
Другата сряда концепцията за здравна реформа ще бъде защитена на Министерски съвет, посочи Москов.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.


Явор Гечев: Мерките не ограничават цените, а изчистват пазарните изкривявания
Varna Channel Cup 2026 събира ветроходния елит във Варна
Марио Смърков встъпи в длъжност като областен управител на Варна
Марсилската треска е характерна за Черноморието и Южна България
Варна става столица на акустичния рок
Алтернативни възможности за хората да купуват стоки - решение за по-ниски цени?
Cisco се радва на нови върхове
Honda обяви изненадващо силна прогноза за печалбата
Уайн: Тръмп малко се интересува от сигурността на Тайван
Уайн: Войната в Иран даде на Си Дзинпин неподозирани лостове
Subaru отива на съд заради фабричен дефект
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Chery се връща към това, от което VW се отказа
Всяка десета кола e манипулирана – внимавайте с тези модели
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
КС обяви за противоконституционно решението на НС за мерки срещу ценовия шок
Земеделски производители искат мерки за изсветляване на сектора
Ескалация във въздуха: Китай разполага J-20A край Тайван
Postbank задава посоката на модерното банкиране с Postbank Next