Целта на реформата не е да раздели здравеопазването на платено и неплатено, а да се достигне до модел, в който се оценява ефективността на резултата. Това заяви в ефира на БНТ министърът на здравеопазването Петър Москов.
По думите му трите здравни пакета са безплатни.
Москов твърди, че целта на здравната реформа е постигане на ефективност и заплащане за резултат, така че да се постигне по-добро здраве. Самата реформа цели средствата за здраве да бъдат ефективно използвани, допълва министърът.
По думите му в момента не се доплаща за медикаменти за определени особено важни заболявания, което показва лоша уредба на лекарствената политика.
Според Москов идеята на реформата е всеки здравно осигурен гражданин да получи лечение. Такова ще има за основните тежки заболявания, без значение дали “пациентът е беден или богат”.
“Защо държавата да плаща осигуровките на чиновници, които изкарват по 1800-2000 лева месечно? Държавата трябва да дава пари за хора, които наистина нямат възможност да си плащат осигуровките”, коментира още той. “Държавата трябва да дава пари вместо някого, само когато има реална причина за това”.
Принципите на реформата са свързани със структурата и философията на финансирането, смята министърът на здравеопазването. По думите му е недопустимо четири болници, които работят в един двор, да нямат обща администрация, общи разходи и да не ползват взаимно апаратурата си.
“Това е въпрос на здрав разум”, категоричен е Москов. “Въпросът е защо не се е случвало досега”.
По думите му в момента здравната система се движи в хаос и нищо не е остойностено.


Морето взе поредна жертва! Софиянец се удави край Царево
Bloomberg TV Bulgaria: България може да избегне воден режим с по-добро управление на водата, смята учен от БАН
Окошариха 70-годишен бивш служител на "Приморски" по аферата „Баба Алино“
Удар: Хиляди ментета на луксозни марки задържаха митничари от Варна
Шефът на полицията с изявление по случая с изчезналото дете край Варна
Вл. Владимиров: ЕС правилно има по-балансиран подход към изкуствения интелект
Citi очаква петролът да поевтинее до $60, след като шокът от Ормуз отмине
Ефектът за петрола от примирието е геополитически удар на САЩ по Китай и Русия
Петролът се стабилизира, след като доставките през Ормузкия проток се увеличиха
Златото се насочва към 4200 долара след обрат в очакванията за Фед
В Русия се редят на опашка за „пиратски“ BMW-та
Първа фатална катастрофа с камион на Tesla
Маслото мирише на изгорели газове – трябва ли да се притеснявате?
Автомобили за милиони бяха конфискувани от измамник
67-годишно разпадащо се BMW се продава по-скъпо от ново M3
Акция на ГДБОП, влезе в централата на ВиК-Бургас
Божанов към Донев: Нямате управленска програма, не знаете какво да напишете в нея
Ето защо жените над 40 е важно да тренират с тежести
Рейтингът на кабинета “Радев” пада, през есента ще има протести
Жител на Свищов откри човешки останки
преди 11 години Ако хората са държавата, държавата трябва да се грижи за хората!Но явно, нито хората са държавата, нито на държавата и пука за хората!Всичко е бизнес/ пари, девиза на демокрацията! отговор Сигнализирай за неуместен коментар