Да бъде направен секторен анализ на пазарите на бензин и дизелово гориво – това е решила Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), става ясно от съобщение, публикувано на сайта й.
През последната година се наблюдава динамично развитие на конкурентната среда в сектора на автомобилните горива. На първо място, на международните пазари се наблюдава чувствително понижение на цените на петрола, който е и основната суровина за производство на бензини и дизелови горива. Това поражда необходимост да бъдат детайлно разгледани конкурентните условия на пазара и да бъде установено до каква степен тази тенденция се прехвърля и върху цената на автомобилните горива за крайни клиенти, се казва в съобщението.
Там се отбелязва, че на пазара на дребно с горива се наблюдава тенденция за промяна на модела на ценообразуване.
При някои от участниците са въведени нови пазарни стратегии за привличане и задържане на постоянни клиенти, чрез предоставяне на отстъпки от вече обявената крайна цена.
Наблюдаваното навлизане на нови участници на пазара също би могло да доведе до промяна на пазарната среда в сектора, отбелязва антимонополният орган.
Комисията припомня, че вече е правила секторен анализ на пазарите на бензин и дизелово гориво в страната, който е обхванал периода 2009 – 2011 г., приет с Решение на Комисията от 27.07.2011 г. В резултат Комисията е информирала компетентните държавни органи за необходимостта от предприемане на мерки за подобряване на конкурентната среда в сектора и е образувала производство за установяване на нарушение по ЗЗК.
В съобщението се допълва, че един нов секторен анализ ще даде на КЗК детайлна представа за настоящите пазарни процеси.


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Петте елемента в изграждането на учителя: Липсата на една брънка скъсва веригата
Великобритания трудно ще възстанови щетите от Brexit върху икономиката си
Износът и вносът на Китай скочиха през май благодарение на AI
Поръчките на петролни супертанкери надминаха рекорда от 2008 г.
Бунтът срещу центровете за данни заплашва бъдещето на AI
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Полицията проверява незаконна помпена станция за над 500 000 лв. на яз. "Студен кладенец"
Приятелите на Джей Ло се надяват тя да даде шанс на Брет Голдстин
Диетата MIND: Шест храни за здрав мозък
Защитиха пътя към резиденцията на Путин във Валдай с мрежи против дронове
ЕС има тайвански проблем на стойност 2 трилиона долара
преди 10 години Да им помогнем:) http://fuelo.net/prices/date/2015-07-02Както се вижда няма никакъв олигопол,конкурират се яко... с еднакви цени отговор Сигнализирай за неуместен коментар