fallback

Калфин: Бизнесът се крепи на ниските заплати

Бизнесът разчита на ниското заплащане на труда като фактор, който подпомага дейността му, смята вицепремиерът

10:23 | 07.09.15 г. 27

Въпреки че икономиката расте, работните заплати не се увеличават със същите темпове, защото бизнесът крепи дейността си на ниските възнаграждения. Това призна в интервю за „Нова телевизия“ вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин.

По думите му няма административен механизъм, чрез който да се увеличат заплатите, единственото решение е държавата да влияе чрез минималната работна заплата и да се пребори с корупцията, посочи той.

Ивайло Калфин обясни причината за ниските възнаграждения - бизнесът разчита на тях, за да расте. "Дори, когато върви икономиката, работните заплати не са най-бързо растящите. Бизнесът разчита на ниското заплащане на труда като фактор, който помага да си продава по-добре продукцията", коментира вицепремиерът.

Калфин вижда решение на проблема с промените, които сега се правят за привличане на работници от високите технологии от чужбина. "За да дойде чужденец, той трябва да взима минимум над три пъти на средната работна заплата и да е висшист", обясни той нормативните промени, които се подготвят.

Все още няма съответствие между работните места, които се предлагат, и квалификацията на кандидатите, каза още вицепремиерът. "Липсват майсторите, хора със средно образование, добри заварчици, автомонтьори, металообработката, хора в машиностроителното производство", обясни министърът.

Много разчитам на дуалната система, тя е принципна промяна, допълни той.

По думите му най-малък е броят на безработните, които са по-високообразовани, но те обикновено не работят по специалността си и започват работа след 25-годишна възраст, което според министъра е късно.

За еднократната парична помощ за раждане социалният министър бе категоричен, че тя е символична и не бива да бъде отменяна.

"В националния план за заетост имаме символични работни места за бежанци", каза още Калфин и призна, че повечето от нелегалните имигранти в страната ни не искат да останат тук. Калфин уточни, че бежанците идват у нас масово без документи за самоличност и за завършено образование. „Имаме ангажимент за 500 бежанци от други страни, който вече е поет", напомни министърът.

За антикорупционния проектозакон, който не бе приет в парламента, Калфин посочи, че няма логика прокуратурата да се политизира и да създаде орган, който да решава на основата на анонимни сигнали.

Корупция има, защото липсват достатъчно контрол и обществен натиск върху всяка една институция. По думите му например прокуратурата трябва да се отчита много по-често пред Народното събрание. „Нека да ги сложим на масата и да кажем - това са проблемите. Направи работна група, направи публична дискусия, включи в нея Сметната палата, БОРКОР, прокуратурата”, призова Калфин.

"Каква е гаранцията, че този нов орган, който е изцяло политически, ще бъде ефективен? Ние реагирахме още в началото на този законопроект, посочи министърът. И коментира, че недомислие на закона е, че конфликт на интереси е равно на корупция, което очевидно не е така", каза министърът. "Ние сме против това да има политическа квота... трябва да има повече обществен контрол върху прокуратурата, тя да се отчита пред парламента по-често", допълни Ивайло Калфин позицията на АБВ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:58 | 13.09.22 г.
fallback