Министърът на финансите Владислав Горанов смята, че при настоящото изпълнение на бюджета ще може да се заделят пари за коледни добавки за най-бедните пенсионери. Финансовият министър коментира въпроса пред журналисти в парламента.
Той уточни, че става въпрос за около 50 млн. лв., които ще бъдат за тази цел. „Полагаме всички усилия това, което направихме в края на миналата година и пролетта за Великден, да успеем да го направим и за тази Коледа и то с подобен мащаб“, каза министърът, цитиран от БТА.
Вчера и социалният министър Ивайло Калфин посочи, че за него най-рационално е и за тази Коледа да се приложи принципът на подпомагането на хората с най-ниски доходи. Другият вариант е да разтегнем тази сума и да дадем по-малко пари на повече хора. Мисля, че трябва да подпомогнем хората, които са с най-ниски доходи”, заяви Калфин.
Относно увеличението на заплатите на учителите Владислав Горанов каза, че обещаните от премиера 20 млн. лева за учителите ще бъдат дадени като еднократно възнаграждение, а от 1 януари 2016 година със сигурност ще има увеличение на учителските заплати. Той поясни, че ще стане ясно какво ще е увеличението, след като се изготви проектобюджетът за догодина.
Горанов посочи, че все още е рано да се определи какъв ще е дефицитът в държавния бюджет за 2016 г. По думите му има два основни риска пред изпълнението на бюджета и те са свързани най-вече със силовите министерства и с успешното приключване на оперативните програми и огромното струпване на разходи до края на годината, част от които няма да могат да бъдат възстановени в рамките на 2015 г. от ЕС.
„Със сигурност ще бъдем под предварително планирания за 2015 г. дефицит“, категоричен бе Владислав Горанов.
Той коментира предложението на Реформаторския блок за вдигане на долния праг за регистрация по ДДС с цел да бъде изсветлена част от сивия сектор.
„Това няма да доведе толкова до изсветляване на бизнеса, колкото до загуба на ДДС“, посочи министърът. По думите му това, което предлагат от РБ, единствено е насочено към отчетността на бизнеса. Приходната администрация би била щастлива заради намаляването на броя на контрагентите, с които работи, каза Горанов. По думите му загубата от така предлаганата мярка ще е около 150 млн. лв.


Доказано - някои нови коли не изкарват и 100 000 км
Прогноза: Цените на имотите във Варна няма да паднат
16 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Как реагираха партиите след оставката на президента?
В отлична форма: Путин се потопи в ледени води за Богоявление
Източна Европа взе втората най-важна позиция в ЕЦБ
Въпрос за $10 трилиона: може ли Европа да използва фондовия пазар срещу Тръмп
Младежи разработват зелени решения за градските горещини
Мерц се стреми да озапти Макрон в реакцията на заплахата от мита на Тръмп
МВФ: AI и търговията са рискове за солидните перспективи за глобален растеж
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Eто го новото Volvo EX60
Eдин скрит, но съществен недостатък на BMW E60
Porsche 918 Spyder удари рекордна цена на търг
Александър Маринов: Не виждам партньор на Радев от партиите в сегашния парламент
Снежна буря в САЩ доведе до катастрофа със 100 превозни средства
Мароко сезира ФИФА за изваждането на Сенегал на финала
Президентът Румен Радев официално ще депозира оставката си днес
Стана ясно как Кейт Мидълтън е прекарала своя рожден ден
преди 10 години 50млн лв... след като откраднахте 4-6млрд само през КТБ? ***! отговор Сигнализирай за неуместен коментар