IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Плевнелиев: Растеж за сметка на следващите поколения не е напредък

Европа не трябва да допуска отстъпление от демократичните ценности заради икономически интереси, заяви българският президент

10:38 | 13.11.15 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Седем години след началото на световната икономическа криза в някои страни продължава да се говори за растеж, но е постигнат много малък напредък. 

"Като президент политически гарантирам амбициозна програма за реформи в моята страна. Докато почти всички говорят за растеж, аз считам, че правилната дума е напредък. Растеж на кредит, растеж за сметка на следващите поколения, не е напредък". Това заявява на среща в Хамбург с представители на бизнес асоциацията AGA, в която членуват над 3500 германски фирми, президентът Росен Плевнелиев, цитиран от президентската пресслужба. 

"Други страни членки на ЕС проведоха смели реформи и постигнаха голям напредък. Те създадоха здрави основи и сега могат отново да растат. България и регионът имат здрави основи и ще растат със сигурност. За мен въпросът е не дали, а колко бързо ще растем", заявява още държавният глава.

Росен Плевнелиев подчертава, че постигнатото от страната ни не трябва да се омаловажава и доказателство за това са хилядите компании от Германия, които са инвестирали у нас и са постигнали успехи. За последните 10 години търговският обмен на България и Германия се е увеличил седем пъти.

"България е сред страните с най-ниски данъци, както и с най-нисък държавен дълг в ЕС. Ние сме единствената европейска страна сред десетте най-добри дестинации за аутсорсинг в света", припомня президентът.

Европа трябва да използва историческата възможност и да подкрепи икономическия напредък и политическата стабилност на Балканите, заявява още Плевнелиев. Той подчертава, че развитието на Европейския Югоизток е стратегическа цел на ЕС и до 2020 г. чрез различни европейски програми в региона ще бъдат инвестирани почти 50 млрд. евро.  "Европейският съюз не може повече да разглежда Югоизточна Европа като периферия, а като център на европейската политика и геополитически интерес", категоричен е Росен Плевнелиев. 

По думите на президента от стабилността на Балканите зависи и сигурността на Европа и затова за държавите от региона е стратегически важно да привличат все повече германски инвестиции, като фактор за устойчиво развитие. За последните 10 години преките германски инвестиции в Югоизточна Европа са се увеличили шест пъти, а годишният търговски обмен между Германия и региона се е увеличил три пъти и е нараснал до 53 млрд. евро.

"България се превръща в една модерна, отворена, европейска икономика, както и всички останали страни в Югоизточна Европа", заявява още държавният глава.

Според Плевнелиев Балканите днес са пример, че Европа на регионите функционира. Той открои усилията за по-голяма транспортна и енергийна свързаност, за привличането на големи инвеститори и за създаването на общи за отделните държави икономически клъстери.

Развитието на автомобилния сектор в Румъния и Сърбия е в основата на изградената в страната ни индустрия за производство на компоненти и части за автомобилната промишленост. Днес в 80% от автомобилите с щемпел "произведено в Европа" са вградени технически компоненти, произведени в България, припомня в изказването си на форума президентът Плевнелиев.

Държавният глава подчертава също, че значението на Балканите като кръстопът между Европа и Азия ще продължи да нараства и икономическите сили осъзнават този голям потенциал. Китай вече обяви началото на амбициозната инициатива „16 + 1“ и „Икономическия пояс по Пътя на коприната“, което създава предпоставки за икономическа диверсификация в Югоизточна Европа, увеличава търсенето на концесии на пристанища, насърчава модернизацията на железопътните линии и автомагистрали. Плевнелиев е категоричен, че това налага на държавите от региона да ускорят и енергийната диверсификация и либерализация, което да увеличи сигурността в доставките на енергийни ресурси.

Държавният глава определя и изграждането на Европейския енергиен съюз като нов двигател на интеграцията в ЕС и региона и подчертава, че цената на природния газ и в Югоизточна Европа скоро трябва да се определя от пазара, а не от политически интереси. Президентът призовава за преустановяване на провеждането на опасната политика на „велики сили“ и „сфери на влияние“ и особено по отношение на страните от Западните Балкани. „Държавите, които още не са членки на ЕС, трябва ясно да получат европейска перспектива. България подкрепя членството в ЕС на всички съседни страни“, подчертава Росен Плевнелиев.

Плевнелиев призовава Европа да не допуска отстъпление от демократичните ценности заради икономически интереси и подчерта, че европейските държави имат нужда от още по-тясна интеграция, за да устоят на общите предизвикателства.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:04 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 6 rate down comment 0
bgMan
преди 8 години
Президенте - това да го кажеш на премиера и на финансовия министър.И всеки път, когато се напънат да теглят нови заеми да им го повтаряш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още