fallback

Любомир Христов: Няма национализация на средствата за втора пенсия

Необходимо е регламентиране на изплащането на втора пенсия, защото в момента то е неясно, твърди финансистът

10:41 | 27.04.16 г. 6

Необходимо е регламентиране на изплащането на втора пенсия, защото в момента то е неясно в Кодекса за социално осигуряване (КСО). Това каза финансистът Любомир Христов в предаването "Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria.

Финансистът коментира последното предложение на Министерство на финансите за изплащането на втора пенсия. Той бе категоричен, че няма национализация на средствата за втора пенсия.

По думите му в момента има два проблема по КСО - не са регламентирани параметрите в изчисляването на пенсиите, което създава опасност две различни дружества да изчислят два различни размера на пенсии от една и съща натрупана партида. Вторият проблем, който предложението на Министерството на финансите (МФ) се опитва да реши, е, че обещаните пенсии не са гарантирани с пенсионни резерви.

„Пенсионните фондове в момента нямат един лев пенсионни резерви, имат технически резерви, но това са други неща”, отбеляза Христов. 

Това, което МФ предлага, е следното, обясни финансистът: „Ако пенсионер от универсален пенсионен фонд (УПФ) иска пожизнена пенсия, той си прехвърля партидата в техническите резерви на пенсионното дружество, обещава му се пенсията и я получава, докато е жив. Ако почине, след като се пенсионира, наследниците му няма да получат нищо. Ако живее до 101 години, ще си получава пенсията дотогава. Тоест тези, които ще починат по-рано от очакваното, ще платят за тези, които ще преживеят по-дълго. Но това е един вариант”, предупреди Христов.

Той уточни, че има и друга възможност – ако пенсионер има достатъчно средства по партидата си, той може да я раздели на две части – да прехвърли в техническите резерви на пенсионното дружество такава част от партидата си, която ще му позволи да получава поне социална пенсия. Остатъкът може да си остане в личната партида, като може да бъде изплатен еднократно или разсрочено и това се наследява.

Христов описа предложението на МФ като много прост и отдавна съществуващ финансов продукт, който се нарича анюитет и в България не е познат. Той освобождава хората от сметка за това колко време ще живеят, защото този риск ще бъде поет от пенсионното дружество.

Христов каза, че ако разгледаме целия КСО в момента и неговите параметри, се вижда, че "за 40-годишен период се получава гарантирано две пенсии да са по-малки от една". Пенсията от УПФ първо ще компенсира намалението на пенсията от държавата и след това ще доведе до допълнителна пенсия. За да се получи това, трябва да се постигне такава доходност по партидите, каквато фондовете не могат да достигнат заради инвестиционните ограничения. В момента имаме избор в кой фонд да се осигуряваме, но не можем да избираме рисковия профил при инвестиране. Където има лични вноски и риск, там задължително трябва да има избор как се инвестират средствата, смята той. Иначе никой не носи отговорност за изчерпването на средствата.

Още от разговора може да видите в Bloomberg TV Bulgaria

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:24 | 14.09.22 г.
fallback