Азербайджанската държавна нефтена компания Socar потвърди намерението си за инвестиции в газоразпределителната мрежа на България.
Представители на Socar са на работно посещение в България, за да обсъдят с българските институции детайли около възможността да участват в развитието на газовия сектор у нас, съобщават от Министерството на енергетиката.
Интересът за участие на Socar в газификацията на българските градове бе заявен по време на среща в Баку между премиера Бойко Борисов и президента на Азербайджан Илхам Алиев през януари.
Миналото лято Socar и "Булгартрансгаз" дискутираха и варианти за доставки на газ за газовия хъб "Балкан".
Азербайджанската държавна нефтена компания вече е инвестирала успешно в този сектор в Грузия и може да приложи опита си и в България, допълват от министерството.
Представителите на Socar днес поставиха пред българските експерти от Министерството на енергетиката редица въпроси, свързани с нормативната уредба при газоразпределението, помощите за домакинствата, избрали природния газ за енергиен източник, конкурентните предимства на газа спрямо други източници за отопление и други.
На среща в Комисията за енергийно и водно регулиране ще бъдат обсъдени детайли около регулаторната рамка и лицензирането на газоразпределителните дружества.
По време на срещата енергийният министър Теменужка Петкова информира представителите на Socar за напредъка по реализацията на проекта за изграждане на газова връзка Гърция-България. Тя увери, че обществените поръчки по проекта се изпълняват в срок. Десет компании подадоха заявления за участие в процедурата за избор на доставчик на тръби и предстои да бъда избран изпълнител.
"Работим упорито, за да въведем в експлоатация интерконектора Гърция-България до края на 2020 г. Проектът е залегнал в управленската програма на настоящето правителство и е със статут на проект от национално значение", каза Петкова.
Мурат Хейдаров, съветник на президента на Socar, информира българския енергиен министър за реализацията на проектите ТАП и ТАНАП, като подчерта, че те се изпълняват съгласно утвърдените графици. „Очакваме след изграждане на интерконектора Гърция-България първите доставки на природен газ от Азербайджан за Европа да бъдат реализирани през 2020 г.“, подчерта Хейдаров.


Технология: Измиха прозорците на община във Варна с дрон (СНИМКИ)
Морето взе поредна жертва! Софиянец се удави край Царево
Bloomberg TV Bulgaria: България може да избегне воден режим с по-добро управление на водата, смята учен от БАН
Окошариха 70-годишен бивш служител на "Приморски" по аферата „Баба Алино“
Удар: Хиляди ментета на луксозни марки задържаха митничари от Варна
Европа смята, че Иран може да сложи такса за Ормуз
Вл. Владимиров: ЕС правилно има по-балансиран подход към изкуствения интелект
Citi очаква петролът да поевтинее до $60, след като шокът от Ормуз отмине
Ефектът за петрола от примирието е геополитически удар на САЩ по Китай и Русия
Петролът се стабилизира, след като доставките през Ормузкия проток се увеличиха
В Русия се редят на опашка за „пиратски“ BMW-та
Първа фатална катастрофа с камион на Tesla
Маслото мирише на изгорели газове – трябва ли да се притеснявате?
Автомобили за милиони бяха конфискувани от измамник
67-годишно разпадащо се BMW се продава по-скъпо от ново M3
Кипър ще поеме разходите по репатриране телата на двете загинали българчета
Акция на ГДБОП, влезе в централата на ВиК-Бургас
Божанов към Донев: Нямате управленска програма, не знаете какво да напишете в нея
Ето защо жените над 40 е важно да тренират с тежести
Рейтингът на кабинета “Радев” пада, през есента ще има протести