fallback

Деница Златева: За проекти като АЕЦ „Белене“ се иска по-стратегическо мислене

Оценка на председателството може да се даде едва след края му, отбеляза бившият вицепремиер

15:04 | 20.05.18 г. 3

Промяната на мнението на управляващите по темата АЕЦ „Белене“ е интересна. Така коментира по БНТ евентуалния рестарт на проекта АЕЦ „Белене“ зам.-председателят на БСП Деница Златева и бивш вицепремиер по Европредседателството.

Тя отново изтъкна, че БСП подкрепя развитието на ядрената енергетика. И допълни, че от левицата винаги са били последователни в стремежа ядрената енергетика в България да се развива.

За такива проекти се иска по-стратегическо мислене, посочи Златева.

За нас е важно как ще бъде структурирано финансирането, ще има ли държавно участие и гаранции. Ясно е, че бъдещето минава през изграждането на нови мощности, но от тази гледна точка трябва да се види позицията на инвеститора, каза тя. 

България обмисля поредния, трети рестарт на проекта за втора ядрена централа. След като страната ни беше осъдена да закупи произведеното от „Росатом“ оборудване, правителството започна да търси стратегически инвеститор и заяви, че би реализирала проекта единствено, ако има осигурено финансиране, което не налага държавни гаранции и обещания.

Преди седмица официално китайската CNNC заяви, че има интерес да построи АЕЦ „Белене“. 

Категоричното мнение на БСП е, че трябва да се изгради нова ядрена мощност, обобщи Деница Златева.

Бившият вицепремиер по Европредседателството оцени срещата на върха ЕС - Западни Балкани като успех, защото последният такъв форум е през 2003 г. 15 години страните от ЕС даваха надежда на държавите от Западните Балкани, но среща нямаше, така че е успех вкарването на темата в европейския дневен ред, коментира Златева.

Тя обаче обърна внимание, че е налице „малък дисбаланс”. В Стратегията се говори за разширяване, а в документите от срещата се говори за европейска перспектива пред Западните Балкани. Тя обясни този дисбаланс с вътрешните несъгласия в ЕС по въпроса за разширяването. Ключово ще бъде решението на Европейския съвет от юни тази година, допълни Златева.

Самият председател на ЕК даде надежда, че може да стартират преговорите с Република Македония и Албания. От тази гледна точка, новината от софийската среща, че между премиерите на Македония и Гърция има постигнато споразумение около името е наистина историческо. Очаква се в началото на месец юни да има нова среща между двамата премиери, отбеляза Златева.

Оценка на председателството може да се даде едва след края му, отбеляза Златева. Успехът му се мери както по събитията, така и по напредъка по законодателната рамка, каза тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:05 | 14.09.22 г.
fallback