След срива на Търговския регистър, който продължи 19 дни, министрите решиха днес централно хранилище да съхранява копия на данните на всички администрации.
Хранилището за резерзви данни на критичните системи и регистри в България трябва да заработи само за два месеца и половина – до 15 ноември 2018 г. Този план бе гласуван днес от правителството, съобщи пресцентърът на Министерския съвет.
Проектът ще струва най-много 800 хил. лв., обяви преди две седмици вицепремиерът Томислав Дончев пред bTV.
Той поясни, че с парите ще се създаде масив от един петабайт, който ще е физически разположен на едно или повече места. Дончев сравни хранилището с трезор, в който всяка институция ще има собствен сейф.
Копията ще се пазят от Държавната агенция „Електронно управление“ (ДАЕУ), която има хранилище в Основния център за данни на електронното управление, което трябва да бъде разширено.
В момента всяка администрация отговаря за съхранението на данните, които поддържа. В немалко случаи инфраструктурата е разработена от външни изпълнители, а поддръжката се осъществява в рамките на определени срокове.
Тепърва институциите ще разработват административна процедура за прехвърлянето на копията, а срокът е 10 септември.
Също до 10 септември председателят на ДАЕУ и администрациите ще анализират потенциалните рискове при трансфера на данни през Единната електронна съобщителна мрежа (ЕЕСМ).
До 15 ноември 2018 г. трябва да бъде обезпечен капацитетът за работа на хранилището. Отговорността за целостта и сигурността на копията е на съответната администрация. ДАЕУ ще осигурява физическата, комуникационната и инженерно-техническата сигурност, необходима за съхранението, в Основния център на е-управлението.
Припомняме, че сривът на Търговския регистър, който заработи вчера, наруши лятната отпуска на депутатите, които се събраха на извънредно заседание да разискват казуса.


Безплатен концерт на площада "Независимост" по случай Освобождението на Варна
Технически проблем затвори детския плувен басейн в ПК „Приморски“
Получаваме още година гаранция, ако при дефект на стоката изберем ремонт пред замяна с нова
Ликвидиран е заподозреният за атаката на прайда в Берлин
Главният съдия на финала на Мондиал 2026 приключи кариерата си
Ангел Ангелов: Ниската цена на акциите на Tesla урежда Илон Мъск
Гъвкавостта се превръща в най-търсеното качество на пазара на труда
Б. Иванчев: Потреблението достига лимита си, дефицитът може да надхвърли 5,7%
Акциите на китайски AI гигант скочиха с 535% при дебюта на борсата
Петролът рязко поевтиня въпреки атаките на хутите в Червено море
Най-икономичните електромобили на пазара
Дори балистична ракета не можа да спре този VW Touareg
Един и същ цифров ключ заплашва 2,2 млн коли с кражба
Колко гориво годишно към разхода добавя задвижването 4х4
Много шофьори дори не подозират за тази функция на огледалото
Дацов: Трябва да охладим икономиката и ще овладеем инфлацията
Младежи пострадаха при катастрофа на пътя Павликени – село Стамболово
Нивото на Дунав рекордно ниско, показаха се кораби от Втората световна


преди 7 години Не повече от 800 000 лв. ще струва проекта за централно хранилище на всички данни, които са критични за цялата държава.... Нямам думи. Или има грешка в статията, или е лапсус лингве на министъра.Обзавеждането в луксозни апартаменти струва повече... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Де би ли. отговор Сигнализирай за неуместен коментар