fallback

Текстът за защита на фиксирания курс влезе в пленарната зала

България ще влезе в ERM II само и единствено със сегашния курс, или няма да сме част от този механизъм, увери отново Владислав Горанов

13:12 | 30.01.20 г. 10
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Разгорещени дебати се провеждат в парламента относно проекторешението, даващо гаранции за влизането на България в ERM II и еврозоната. Точката беше вкарана изненадващо от председателя на парламента Цвета Караянчева. 117 народни представители подкрепиха то да влезе в дневния ред за днес, 29 бяха „против“ и 12 гласуваха с „въздържали се“, уточнява Агенция „Фокус“.

Малко по-рано финансовият министър Владислав Горанов обяви на брифинг в Народното събрание, че България  ще се оттегли от механизма ERM II, ако не бъде договорено да се присъединим с настоящия курс на лева спрямо еврото.

„Ако прочетете решението, то казва и нещо повече. Ако не се договорим да влезем с точно този курс, няма да влезем и ще се оттеглим от механизма“, уточни министърът. 

По думите му решението, което днес вероятно ще вземе българският парламент, тъй като всички без една партия са го подкрепили, гарантира мандатът на българските власти, че те няма да се отклонят по никакъв начин от фиксирания курс. „За нас е приоритет влизането в еврозоната, но то ще стане само и единствено при настоящия курс, иначе няма да влезем“, категоричен е той.

Управляващите бяха силно критикувани от опозицията.  Според зам.-председателят на ПГ на ДПС Йордан Цонев от ГЕРБ са всяли ненужна паника. „Днес се създадоха условия за паника, каквато няма, и затова в спешен порядък трябваше парламентът да излезе с акт в защита на българския лев. ДПС се присъедини като съвносител на въпросното решение. Ние естествено ще го подкрепим. Преди това как се стигна до тези двудневни дебати и какво се случи, та се наложи председателският съвет няколко пъти да бъде свикван и да се работи в режим на дефицит на време и на извънредност. Ще повторя това, което казах от името на ПГ на първия председателски съвет. Обърщам се към ГЕРБ и към БНБ. Такъв въпрос като валутния борд, като пътя на България към еврозоната, не е въпрос от компетенцията на управляващата партия или управляващата коалиция. По простата причина, че по тази тема има консенсус от началото на членството ни в ЕС. По тази тема всички основни политически партии са казали "да". Не само са казали, през годините са правили всички необохдими стъпки и са подкрепяли съответните документи, закони, решения, а те са безброй", каза Цонев.

Той подчерта, че всички заедно трябва да вземат това решение и да застанат пред българския народ с решение, което не подкопава, не внася съмнение и по никакъв начин не разколебава хората в курса на лева. „Това доверие беше извоювано много трудно", припомни Цонев.

Александър Вигенин от БСП пък отправи критики към финансовия министър, че не е в залата. Според него е недопустимо да се внасят „на крак“ такива промени. „Тези въпроси не могат да се обсъждат на пожар. Парламентарните групи са принудени да обсъждат този важен въпрос, без да са запознати в детайли и да има достатъчно време за консултации с експерти. Доверието в българския лев е деликатен въпрос, а вие го подкопавате“, каза Вигенин. Той посочи още, че от БСП не са против решението за гаранции, но трябва да се прецизира и затова от партията ще гласуват „въздържал се“. Социалистите призоваха ГЕРБ да оттеглят текста и да го внесат отново след няколко дни, когато бъде преработен, и обещаха тогава да го подкрепят. Вигенин изрично подчерта, че от БСП подкрепят присъединяването на България към ERM II, но само при гаранции за защита на курса и спестяванията на гражданите.

Дебатите продължават и в момента, а по-късно промените в чл. 29 на ЗБНБ ще бъдат гласувани и от парламентарната Комисия по бюджет и финанси, въпреки че има съмнения точката да бъде отложена.

Очаквайте подробности.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:53 | 08.09.22 г.
fallback