fallback

Бизнесът иска мярката 60/40 да е дългосрочна

Синдикати и работодатели са обединени, че схемата за запазване на заетостта трябва да бъде удължена

11:20 | 05.10.20 г. 4
Автор - снимка
Редактор

Синдикати и работодатели са обединени в мнението си, че мярката 60/40 за запазване на заетостта е доказала, че работи и трябва да бъде удължена. Това стана ясно от изказванията на зам.-председателя на Българската стопанска камара Димитър Бранков и на президента на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов.

Националният съвет за тристранно сътрудничество ще проведе извънредно онлайн заседание днес, на което социалните партньори ще обсъдят проект за промени в правителственото постановление за мярката. Основните промени в постановлението за мярката 60/40 предвиждат срокът на действието ѝ да бъде удължен от 1-ви октомври до 31-ви декември.

Освен това средства за запазването на заетостта при облекчените условия, определени вече за хотелиерството и ресторантьорството с новия дизайн на мярката, действащ досега, ще могат да се изплащат и за икономическа дейност „транспорт“ - по-специално за т. нар. „случаен превоз" в туризма. Средствата за запазване на заетостта ще се изчисляват в размер 60% от осигурителния доход за август 2020 г. Прецизира се начинът за определяне на средствата, като това ще става на база на среднодневен осигурителен доход. 

Промените влизат в сила от 1 октомври. Заявленията, подадени преди тази дата, ще се разглеждат и финансират по досегашния ред. 

„Мярката 60/40 със сигурност ще помогне и сега, след като е доказала, че работи“, посочи  президентът на КТ „Подкрепа" Димитър Манолов. Той припомни, че към момента тя е запазила около 300 000 работни места. Той очаква да се разшири обхватът на дейностите, които попадат в тази мярка и срокът, в който тя ще бъде реализирана.

Зам.-председателят на Българската стопанска камара Димитър Бранков обясни, че ще подкрепят промените. От камаратапредлагат дългосрочен характер за този вид подкрепа. В БСК са пъстъпили доста предложения 60/40 да има траен характер, ясно установен във времето, и са предложени конкретни нормативни текстове, обясни той.

Що се отнася до това дали мярката ще изсветли част от икономиката, Бранков посочи, че това предстои тепърва да се види. А Манолов смята, че не може да се очакват някакви драматични резултати за изсветляване на икономиката от тази схема.

Според прогноза на Агенцията по заетостта, посочена в доклада на социалния министър Деница Сачева до МС към проекта за промени, средногодишният брой на регистрираните безработни при сценарий за бързо възстановяване на хотелиерство и ресторантьорство и преработваща промишленост, се очаква да достигне 253 000 души. А в случай, че това не се реализира, се очаква броят им да скочи до 274 000.

Към 25 септември регистрираните в бюрата по труда са малко над 237 800 души. За сравнение, на същия ден през 2019 г., те са били 172 602 или налице е увеличение с почти 38%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:33 | 14.09.22 г.
fallback