fallback

Галъп: Голяма част от българите явно вече са преболедували коронавируса

Предимно младите групи от София и по-големите населени места декларират отказ от имунизация, става ясно от проучване

12:12 | 18.02.21 г. 3

Голяма част от българите явно вече са преболедували Covid-19. Това показват социологически резултати на „Галъп интернешънъл болкан“, публикувани днес. Данните са от независимо изследване „лице в лице“, част от редовната програма на агенцията. Изследването е проведено между 4 и 12 февруари при 1011 пълнолетни българи в цялата страна.

Според данните 16% от пълнолетните българи директно декларират, че са прекарали болестта – леко или тежко. Това означава над 800 хиляди пълнолетни българи при живеещи постоянно в страната не повече от 5,2 милиона пълнолетни граждани. Изследователските анализи показват, че поне още толкова са и онези, които са прекарали болестта безсимптомно или пък просто не са я декларирали на медицинските власти.

„Това означава, че в крайна сметка поне около 1,5 милиона души са тези, за които може да се заключи, че са прекарали вируса. Тоест става дума за близо една трета от пълнолетното българско население, резидиращо постоянно у нас. Най-вероятно разпространението на болестта сред непълнолетните е пропорционално“, коментират от Галъп.

Според проучването всеки десети преболедувал сам определя случая си като сравнително тежък, което корелира и с медицинската статистика, която обаче е базирана на доказани и регистрирани случаи. 

Най-много са боледували хората от по-младите възрастови групи, като най-голям е процентът в София и по-големите градове. Най-нисък е процентът на преболедувалите сред възрастните /над 65 г./ и в селските райони.

Директната готовност за ваксиниране е също близо една трета – 27% казват, че биха се ваксинирани, а 48% – не биха. Има обаче 24% колебаещи се. Има и около 1%, които твърдят, че вече са се ваксинирали, което съвпада с реалността към момента на проучването, уточняват от Галъп.

Кой отказва ваксина?

Най-вече младите групи от София и по-големите населени места декларират отказ от имунизация. Обоснована е хипотезата, че нежеланието за ваксиниране има и очевидна връзка с факта, че голяма част от тези групи вече са прекарали вируса или не се боят толкова от него, колкото по-възрастните хора.

„Това означава, че като се отчетат вече преболедувалите, реалното желание за ваксиниране у нас всъщност не е ниско. Също така, данни от мащабното по рода си международно сравнително изследване за готовността за ваксиниране в света на световната Асоциация „Галъп интертешънъл“ показаха, че по тези показатели България е на средни места в Европа и изглежда близка по резултати до много други източноевропейски страни, т.е. далече е от високо отрицание на ваксините“, коментират от социологическата агенция

Сред най-желаещите да се ваксинират са предимно възрастни хора. Любопитна подробност е, че групата на привържениците на властта е по-склонна към ваксинация – явно сред тях декларативното желание за ваксиниране се чете и като доверие, и като лоялност, посочват социолозите. От Галъп подчертават, че въпреки че това в момента не е водещият белег на разделение, той следва да се има предвид, защото сочи потенциална политизация дори и в тази тема, а това би било опасно. Според проучването пандемията у нас вероятно ще се отрази на избирателната активност, но не толкова драстично.

Социолозите обобщават, че България е близо до изход от кризата, ако бързо бъдат ваксинирани желаещите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:25 | 14.09.22 г.
fallback