fallback

К. Петков: Европейската комисия ще преговаря с "Газпром" от наше име

Включи се идеята за потенциален таван на цените, но ЕК трябва да анализира дали трябва да го има, заяви премиерът Кирил Петков от Брюксел

20:34 | 25.03.22 г. 27

Идеята да купуваме заедно газ от трети страни, включителнмо от Русия, се осъществи като план. Не е задължително страните да участват в този механизъм, но ако искат - а много държави искат - ще бъдат включени. Това заяви премиерът Кирил Петков пред медии в Брюксел.

"Това означава, че ЕК ще преговаря с "Газпром" от наше име. Това е съвсем различно, отколкото една малка България с малка консумация да преговаря с гиганта като "Газпром"", коментира Петков.

Той посочи, че е била включена идеята за потенциален таван на цените, но ЕК трябва да анализира дали трябва да го има и до каква степен.

Министър-председателят бе категоричен, че България "задължително трябва да се включи" в преговорите.

"Сега, когато 75% от руската газ идва в ЕС, те няма къде да ходят. Ще трябва да преговаряме на равни начала по съвсем различен начин. Затова беше огромна победа за българския интерес в този момент. Това е важно, защото цената на газа определя цената на тока на европейския пазар, който е свързан с България. Сваляйки цената на газа - при едни добри преговори, които очакваме, би свалило цената на тока, което намалява инфлацията", коментира Петков, като допълни, че "няма магическа пръчка" за намаляване на цените.

Колкото до бъдещото посещение на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен у нас, Петков заяви, че то може да се случи до две седмици. По-рано през деня Петков публикува в профила си в социалната мрежа Facebook, че Фон дер Лайен "скоро" ще дойде в България.

Идеята на визитата е да бъде подписан българският План за възстановяване и устойчивост. Министър-председателят поясни, че към момента е договорено най-техническото ниво и следва подпис от Фон дер Лайен, а след това работата продължава.

"Факт е, че реално истинското договаряне свърши днес, това е важното", заяви Петков.

По думите му газовите хранилища на страната трябва да се пълнят, но ще има солидарен механизъм за подкрепа, тъй като не всички страни в ЕС разполагат с такива хранилища. "Това дава възможност на страните с хранилища, включително и България, да имат механизъм за компенсация - другите страни да подпомогнат в пълненето и инвестицията в пълненето им", посочи премиерът.

Investor.bg напомня, че Петков е на посещение в Брюксел, където участва в съвместна сесия на европейските лидери с президента на САЩ Джо Байдън. Във фокуса на сесията е темата за подкрепата за Украйна и засилването на трансатлантическото сътрудничество в отговор на агресията на Русия.

По отношение на последните събития у нас, свързани с прокуратурата, Петков заяви, че прокуратурата "се страхува, тъй като всичките данни, които бяха тайна, вече са в ръцете на европрокуратурата. Ето, стъпка напред, не е всичко, което всички ние искаме, без тези стъпки напред, няма промяна, по-бавна е, но е в правилната посока", увери премиерът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:08 | 13.09.22 г.
fallback