Брутният външен дълг намалява с 530,2 млн. евро през март, показват данни на БНБ. За последните 12 месеца сме погасили 1,17 млрд. евро и към 31 март 2011 външните ни задължения са за 36,1 млрд. евро.
С 427,1 млн. евро до 14,74 млрд. евро намаляват "преките чуждестранни инвестиции под формата на вътрешнофирмено кредитиране". Както Investor.bg вече отчете, приходите от рекордния износ отиват за погасяване на чуждестранните задължения на компаниите. Разбира се, трябва да се обслужват и лихвите по тези дългове.
Тенденцията е нова защото за последните 3 месеца "преките чуждестранни инвестиции под формата на вътрешнофирмено кредитиране" намаляват с едва 8,1 млн. евро, а за последните 12 месеца дори се увеличават с 82 млн. евро. Затова има възможност погасяването на задължения през март да е изолирано явление.
През март 2011 г. банките са погасили нови 159,5 млн. евро от чуждестраните си задължения и така ги редуцират до 6,45 млрд. евро. За последните 12 месеца те са намалили дълговете си към чужбина с 1,42 млрд. евро, възползвайки се от увеличението на депозитите от населението и фирмите с около 2 млрд. евро в последните 12 месеца.
Държавният външен дълг нараства с 0,2 млн. евро през март 2011 г. до 2,74 млрд. евро. За последните 12 месеца той намалява със 121 млн. евро.
Четвъртото перо в брутния ни външен дълг (освен на банките, на държавата и ПЧИ под формата на вътрешногрупови кредити) са дълговете на другите сектори, които се увеличават с 56,3 млн. евро през март 2011 г. до 12,2 млрд. евро. За последните 12 месеца увеличението е с 293,2 млн. евро.


Спипаха поредния варненец с дрога
Арестуваха варненец, системно отказвал тестове за дрога на пътя
1500 души дойдоха на погребение.... на 12-годишен миниван
Градската елха във Варна грейна с тържествен концерт (СНИМКИ)
Черно море потопи ЦСКА в дъжда на "Тича"
България с рекорден ръст на онлайн продажбите за Черния петък в Европа
Кой ще замести Хасет в Белия дом, ако стане шеф на Фед
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
Глобата от 140 милиона долара на Мъск показва, че ЕС губи самообладание
ChatGPT спечели правото си да се саморегулира. Това може да се развие зле
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Правителството в Скопие опитва да изиграе Европа за българите в РСМ
Липсата на приет бюджет за 2026 година не би попречила за влизане в еврозоната
Манчестър Сити надви Съндърланд
Нова атомна централа няма да свали цените на тока
Българската икономика расте 2-3 пъти по-бързо, отколкото средната на европейско ниво
преди 14 години Как изчислихте 300 млн. евро реални инвестиции?Моля загледайте, че ПЧИ се теглят, тоест с отрицателен знак са отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години т.е. 300 млн. евро са реалните инвестиции.А това че банките изтеглят пари от БГ е следствие от невъзможността да се използват тук. Липсата на печеливши бизнеси и инициативи води до отлив на капитал - последствие от продължителната стагнация в строителството. Което едвали ще се раздвижи до 1-2 години. отговор Сигнализирай за неуместен коментар