fallback

Окончателно: Пенсионната възраст расте с по четири месеца до 2014 година

Парламентът прие на второ четене възрастта за пенсиониране да се повишава от 2012 г. въпреки отпора на опозиция и синдикати

13:20 | 08.12.11 г. 6
Автор - снимка
Създател

Пенсионната възраст ще се увеличава постепенно с по четири месеца на година до 2014 година, решиха окончателно депутатите.

Спорният текст от пенсионната реформа беше гласуван окончателно от депутатите в Народното събрание днес малко преди 13 часа. Това стана след оживени дебати цяла сутрин, в които участваха основно депутати от опозицията.

От гласували в пленарна зала 135 депутати общо 82 бяха „за“, 51 „против“ и 2 въздържали се.

В крайна сметка Законът за държавното обществено осигуряване, в частта му за пенсионната възраст, беше приет във вариант, за който настояваха управляващите. Миналата седмица същите текстове бяха приети на второ четене и  от парламентарната бюджетна комисия.

Окончателно приетият текст гласи, че от 31 декември 2011 г. възрастта за пенсиониране се увеличава от първия ден на всяка следваща календарна година с по четири месеца на година до достигане на 63 годишна възраст за жените и 65 години за мъжете за трета категория труд. Пенсионната възраст ще се повишава и с по една година за първа и втора категория труд. 

Преди гласуването депутатът от Коалиция за България и Драгомир Стойнев коментира, че „пенсионната реформа се приема на тъмно". Той подчерта, че е трябвало въпросът да бъде поставен на широк дебат, при който хората да решат дали да се повишава възрастта за пенсия или да се вдигнат осигурителните вноски, като алтернатива.

Стойнев изтъкна, че приемливият вариант по време на криза е да се вдигнат осигурителните вноски, като предложението на Коалиция за България беше това да стане с 2,2 процентни пункта. Според изчисленията на депутатите от левицата това би донесло допълнително в бюджета на ДОО над 400 милиона лева, докато вдигането на пенсионната възраст би допринесло само с около 30 милиона лева. От левицата твърдят, че по този начин управляващите прехвърлят негативите от икономическата криза върху бедните.

От БСП отбелязаха и че не е прието и друго тяхно предложение - за максималния осигурителен доход. То беше да бъде вдигнат максималният осигурителен праг от догодина на 2700 лева, а от 1 май той да стане 2900 лева. Според изчисленията на БСП това би донесло допълнително около 122 милиона лева. Мнозинството обаче гласува максималният осигурителен праг да се запази на 2000 лева.

По време на дебатите по ДОО социалният министър Тотю Младенов мотивира внесените от управляващите предложения, че през последните седмици икономическата ситуация в Европа се е влошила и това няма как да не се отрази и на България. Затова е било наложително мерките да се въведат по-рано от предвиденото.

Министърът припомни, че от 1 януари 2014 г. пенсионната реформа предвижда да отпадне тавана за новоотпуснатите пенсии.

В момента депутатите продължават с дебатите по бюджета на държавното обществено осигуряване, след това ще се обсъжда и гласува Бюджет 2012.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:47 | 12.09.22 г.
fallback