fallback

Чобанов: Дефицитът може да нарасне до 2% в края на годината

Отсъствието на дългосрочна инвестиционна политика за стимулиране на растежа в последните 4 години е задълбочило проблемите, смята финансовият министър

15:21 | 07.07.13 г. 28
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Оптимизацията на разходите по ведомства продължава. От 1 юли те са намалени с 5%, което осигурява допълнителен буфер от 66 млн. лв. Отделно се търсят допълнителни резерви по министерства, заяви финансовият министър Петър Чобанов в интервю за БНР.

По думите му се активно и за повишаване на приходите, като мерките в тази посока са свързани с намаляване на административната тежест за бизнеса, извършването на интензивни проверки в идентифицирани рискови сектори и промяна в законодателството за предотвратяване на кражби на ДДС. 

„Една от основните причини за актуализацията на бюджета, е да не повтаряме провежданата от правителството на ГЕРБ политика, която беше издигнала ниския дефицит в самоцел и това доведе до потискането на редица сектори. Фискалната стабилност е важна и за нас тя остава приоритет, но не по начина, по който я разбираха предишните управляващи”, заяви пред БНР Чобанов. Той посочи, че отсъствието на дългосрочна инвестиционна политика за стимулиране на растежа в последните четири години е задълбочило проблемите, в резултат на което са загубени 400 000 работни места, а над 100 000 микропредприятия са изчезнали от пазара. С 8 млрд. лв. са свити и публичните финанси от намаляването на фискалния резерв и от емитирания в този период дълг.

„Ние можем и да не актуализираме бюджета, но ако не го направим, ще продължим тази политика и това ще стане на цената на орязване на разходи. Но не оптимизация, а директно неплащане на бизнеса или прехвърлянето на тези разходи за следващата година и задържането на ДДС – пример, който ни се демонстрира най-ярко през 2009 г., когато неразплатените плащания към бизнеса достигнаха 800 млн. лв. и когато имахме икономически спад от 7,6%”, коментира още Чобанов.

Той посочи още, че сегашният бюджет не е разчетен както трябва – има надценяване на приходите и доказателство за това е ревизираният през март. БВП в посока надолу с 1,5 млрд. лв. „Това директно се отразява на приходите. Освен това има промени в данъчното законодателство, които отлагат мерки и приходи за следващата година. Липсват и буфери в бюджета”, изтъкна финансовият министър. По думите му, за да се стъпи на реална база за следващата година, е необходима актуализация в бюджета, с която, от една страна, ще бъдат намалени очакваните приходи, а от друга – ще се предвидят допълнителни разходи за реално разплащане с бизнеса за редица непланирани в бюджета извършени дейности.

Министър Чобанов беше категоричен, че при актуализацията ще бъде спазен Маастрихския критерий за дефицит, който е 3 на сто. „Обсъжда се дефицитът да нарасне до 2% в края на годината при 1,3% планиран към момента. Това са около 500 млн. лв. Няма нищо драматично, няма да нарушим Маастрихтските критерии”, посочи Чобанов.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:46 | 14.09.22 г.
fallback