fallback

В Бюджет 2014 е заложен икономически растеж от 1,8%

Дългът ще се увеличи с 3,4 млрд. лева, става ясно от закона за бюджета за догодина

12:20 | 23.10.13 г. 25

Икономически растеж от 1,8 на сто е предвиден в бюджета за 2014 година, сочи проектът на Закона за бюджета, публикуван от Министерството на финансите. Прогнозата е брутният вътрешен продукт (БВП) да нарасне до малко под 81,6 млрд. лева.

Очакваната инфлация ще бъде 1,8 на сто, сочат прогнозите на финансовото министерство.

Заложените приходи през следващата година са в размер на 30,9 млрд. лева, което е увеличение от 501 млн. лева спрямо 2013 година. Разходите ще бъдат 32,35 млрд. лева или с 380 млн. лева повече спрямо тази година. Така заложеният дефицит за догодина е в размер на 1,47 млрд. лева или 1,8% от БВП.

През 2014 година се предвижда дългът да възлезе на 18 млрд. лева, което означава увеличение от 3,4 млрд. лева спрямо прогнозата за края на тази година. Прогнозите обаче са от началото на 2015 година размерът на дълга да намалее, предвид предстоящо плащане на около 1,7 млрд. лева по емитирани през 2002 година глобални облигации в щатски долари.

Прогнозата на Министерството на финансите е към края на декември 2014 година фискалният резерв да достигне 4,5 млрд. лева.

Както беше декларирано правителството връща т.нар. „швейцарско правило“ за осъвременяване на пенсиите. Според прогнозата това ще доведе до увеличаване на пенсиите с 3% от 1 юли 2014 година, като за целта са предвидени 120 млн. лева. Замразява се и възрастта и осигурителния стаж за пенсиониране до нивото, достигнато през тази година.

Приоритетите в Бюджет 2014

Реформата в здравния сектор е посочена като приоритет в проекта на финансовото министерство. Ще бъде изготвена нова законова рамка и демонополизацията на здравното осигуряване. Здравната каса ще формира финансов ресурс за реализация на плановете, който ще дойде от част от здравноосигурителните приходи.

Правителството залага реализирането на Публична инвестиционна програма „Растеж и устойчиво развитие на регионите“ в размер на 500 млн. лева. Тя щя представлява нов механизъм за финансиране на публични инвестиционни проекти и програми на конкурентен принцип, чрез който разходите ще се обвържат по-тясно с поетите в управленската програма ангажименти.

Определянето на годишния размер на средствата за инвестиционни проекти ще бъде обвързано с икономическия цикъл, с процеса на усвояване на средствата от ЕС с инвестиционна насоченост, както и с критичен преглед на съществуващите политики и програми. Въвеждането на този механизъм ще стимулира активността на министерствата и местните власти и ще допринесе за повишаване качеството на бюджетните им предложения.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:01 | 12.09.22 г.
fallback