Управителят на Българска народна банка (БНБ) Димитър Радев е изпратил в качеството си на управител за България в Международния валутен фонд (МВФ) писмо до директора на Статистическия департамент на МВФ, в което заявява интереса на страната и на институциите, отговарящи за съставянето на макроикономически статистики (Министерството на финансите, Националния статистически институт и БНБ), за присъединяване към "Специалния стандарт за разпространение на данни Плюс" на МВФ.
БНБ ще бъде координатор на работата по проекта за присъединяване към този статистически стандарт, става ясно от съобщение на банката. Присъединяването на една държава към стандарта става, след като МВФ прецени, че тя отговаря на необходимите изисквания.
От БНБ уточняват още, че този стандарт е създаден през 2012 г. с цел да засили и допълни съществуващите стандарти за статистически данни. Той има завишени изисквания към страните членки по отношение на обхвата на икономическите и финансови данни, на тяхната периодичност, срочност, достъпност и надеждност.
Този стандарт допълва Специалния стандарт за разпространение на данни, към който България се присъедини през 2003 г.
Присъединяването на дадена страна към стандарта показва на местните и чуждестранни инвеститори, на рейтинговите агенции и международните финансови институции, че качеството и надеждността на статистиките, които се използват за вземането на важни макроикономически и бизнес решения, отговарят на най-високите международни статистически изисквания.
Междувременно стана ясно, че проектът на доклад за извършения одит от Сметната палата на изпълнението „Ефективност и ефикасност на банковия надзор, осъществяван от Българската народна банка за периода от 01.01.2012 г. до 31.12.2014 г.“ е бил предоставен на управителя на БНБ Димитър Радев, както и на бившия управител на БНБ Иван Искров. Окончателният вариант на документа, който бе възложен с решение на 43-тото Народно събрание от 29 април 2015 г., се очаква да бъде готов и да бъде внесен в Парламента в края на октомври.


Меси планира да играе за Аржентина до 2028 година
Иран: България ни увери, че няма да участва във войната
Спипаха мъж с 2,44 промила във Варненско
Двама пострадаха при катастрофи край Варна
Задържаха мъж след грабеж във Варна
Светът премина важен праг за слънчевата енергия, но никой не забеляза
Бизнес център с удобна локация: Как районът влияе на служители, клиенти и партньори?
Кога обществото ще каже „стоп“ на AI?
Н. Стойков: Акцията на SpaceX още е скъпа и не виждам двигател за растеж
БСК: Чуждите работници няма да изядат хляба на българите
Популярна функция при новите EV крие огромна опасност
90, 110 или 130 км/ч: Как скоростта влияе върху разхода на гориво
Германец успял да си върне кола, конфискувана преди 8 години
Geely пусна седан, който върви на бензин, алкохол и ток
Японският трик оставя чисти страничните стъкла на автомобила
Кола удари 10-годишно момиче в Брезник
Кредит на доверие, липса на капацитет...Какви са първите 100 дни на кабинета "Радев"?
НОИ ще проверява ТЕЛК решения: Има ли риск хората да останат без средства
Иран: България ни увери, че няма да участва във войната
ЦСКА с приемливи съперници, ако стигне до плейофите на Лига Европа