fallback

Нов дълг от максимум 5,3 млрд. лв. залага правителството за 2016 г.

До 3,9 млрд. лв. от него може да бъде взет от международните пазари, докато на вътрешния пазар ще се емитират ДЦК със срок 3, 5 и 10,5 години

13:26 | 23.12.15 г. 1
Автор - снимка
Създател

През 2016 г. правителството ще може да емитира нов дълг за максимум 5,3 млрд. лв. Това е записано в емисионната политика на правителството, която ще следва през следващата година.

В рамките на този обем може да бъде поет дълг на международните капиталови пазари в размер до 3,9 млрд. лв. Излизането на външните пазари ще се осъществява по линия на Глобалната средносрочна програма на Република България за емитиране на държавни ценни книжа на международните капиталови пазари, ратифицирана през 2015 г.

В документа, публикуван на сайта на Министерството на финансите (МФ), не е записано какъв може да бъде размерът на дълга, който ще може да се търси на вътрешния пазар. Например, в емисионната политика за 2015 г. изрично беше посочен и обемът на финансирането, което ще се търси от вътрешния дългов пазар.

По отношение на вътрешния дългов пазар - през 2016 г. МФ предвижда емитиране на лихвоносни държавни ценни книжа (ДЦК) със срочност 3 години, 5 години и 10 години и 6 месеца. През 2015 г. на практика всички аукциони бяха за облигации със същия срок, но имаше и няколко емисии на краткосрочни книжа. В емисионната политика за 2016 г. финансовото министерство посочва, че при необходимост може да предложи и съкровищни облигации на вътрешния пазар.

„Предлагането на 3- и 5-годишни ДЦК през 2016 г. има за цел да оптимизира погасителния профил на държавния дълг, като предостави инвестиционни алтернативи с падеж през 2019 г. и 2021 г.“, аргументират се от МФ.

„Предлагането на традиционно по-дълги 10-годишни бенчмаркови книжа цели облигацията да отговаря през цялата година на изискванията за остатъчен матуритет за хармонозиран дългосрочен лихвен процент, както и да оптимизира погасителния профил на държавния дълг. Предлаганите облигации ще продължат да се емитират на принципа на отворените емисии, с фиксирани лихвени купони“, пише още в документа.

Средствата, които ще бъдат осигурени от финансовите пазари, ще послужат за финансиране на държавния бюджет, рефинансиране на дълга в обращение и поддържане на определени нива на фискалния резерв като ликвиден буфер.

Догодина правителството ще провежда „адекватна на пазарната среда“ емисионна политика „в условията на силна динамичност на международните капиталови пазари“.

Поради тази причина осигуряването на необходимите средства за покриване на бюджетния дефицит и обезпечаване на падежиращите плащания по държавния дълг ще се извършва при оптимална цена и степен на риск.

„МФ си запазва правото при необходимост да променя предварително анонсираната емисионна политика, както и да прилага целия възможен инструментариум за насърчаване на развитието на първичния и вторичния пазар на държавен дълг“, посочват от ведомството.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:12 | 13.09.22 г.
fallback