IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Брутният външен дълг расте до 75,1% от БВП в края на март

Покачването е очаквано, защото се дължи основно на придобитите от нерезиденти ценни книжа от емитираните през месеца облигации на международните пазари

13:44 | 27.05.16 г. 17
Автор - снимка
Създател
Брутният външен дълг расте до 75,1% от БВП в края на март

В края на март 2016 г. делът на брутния външен дълг на България се повишава до 75,1% от брутния вътрешен продукт (БВП) спрямо нивото му от края на февруари, показват предварителните данни на Българска народна банка (БНБ).

Съотношението на задълженията на държавата, банките и частния сектор към нерезиденти спрямо произведеното в икономиката расте основно заради по-високия дълг на правителството. Покачването е очаквано, защото се дължи основно на придобитите от нерезиденти ценни книжа от емитираните през март облигации на международните капиталови пазари.

Припомняме, че в средата на март България пласира успешно дълг за близо 2 млрд. евро в двоен транш държавни ценни книжа (ДЦК) със срок от 7 и 12 години при висок инвеститорски интерес и добра доходност. Средно около 70% от него пък попадна в ръцете на чуждестранни инвеститори.

За сравнение – в края на февруари делът на брутния външен дълг беше 73,1% от БВП. 2015 г. пък приключи с брутен външен дълг за 34,091 млрд. евро, което, съотнесено към БВП, е 77,2%.

Брутен външен дълг на България в периода януари 1999 г. - март 2016 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Последна актуализация: 00:36 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 22 rate down comment 3
vzhekoff
преди 8 години
Ти виж как дългът на правителството и общините расте с 20%. Не е добре хич работата...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 20 rate down comment 3
misanthrope
преди 8 години
Даааа, с бързи стъпки вървим към 100% , а над 100 вече става ЗУЕ!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още