Брутният премиен приход, реализиран от застрахователите по общо застраховане в България към края на ноември 2020 г., е в размер на 2,197 млрд. лв. Това е с над 190 млн. лв. повече спрямо предходния месец, но пък е с 4 млн. лв. по-малко отколкото към ноември 2019 г., когато реализираният приход е бил 2,201 млрд. лв.
Данните за декември ще покажат окончателно дали опасенията за сериозен срив на пазара са били основателни, но към момента изглежда, че въпреки пандемията 2020 г. е била добра за сектора.
До единадесетия месец на миналата година общо компаниите са изплатили обезщетения за 913,873 млн. лв. при 964,045 млн. лв. година по-рано, което е с над 5% по-малко. Предходния месец октомври намалението на годишна база беше 4%.
Отново с най-голям дял (45% от целия пазар) са премиите по задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ – 995,042 млн. лв., които обаче са почти на същото ниво, на което са били година по-рано (994,726 млн. лв.).
Изплатените обезщетения по задължителната полица обаче са в размер на 517,541 млн. лв. и се увеличават с малко над 4% спрямо година по-рано, когато са били в размер на 495,977 млн. лв. За сравнение, през октомври ръстът на годишна база при изплатените обезщетения бе почти 6%.
з1
На второ място са брутните приходи от застраховка „Сухопътни превозни средства" (без релсови превозни средства), които достигат 597,479 млн. лв. В тази сума са и постъпленията от полиците "Автокаско". Тук обаче има спад на годишна – през ноември 2019 г. приходите са 600 млн. лв.
Ръстът на годишна база при застраховките „Пожар и природни бедствия“ продължава и през предпоследния месец от миналата година. По тази полица застрахователните компании са сключили сделки на обща стойност 253,119 млн. лв. при 247,827 млн. лв. през 2019 г.
Спадът при застраховките „Помощ при пътуване“ също е траен. Приходите от тези полици възлизат на 24,769 млн. лв. в края на ноември миналата година при малко над 37 млн. лв. през 2019 г., или с близо 12,2 млн. лв. по-малко. Намалението се дължи на факта, че тези полици са пряко свързани с туристическия сектор, който бе силно повлиян от преустановяването на пътуванията и транспортните връзки през пролетта и лятото на 2020 г.
з2


Хороскоп за 30 юни 2026
Един човек загина, а петима пострадаха при пожари за денонощие у нас
Путин: Русия ще продължи настъплението си до пълното превземане на четири украински области
Трагедия: Две българчета са открити мъртви в автомобил в Кипър
Виц на деня - 29 юни
Трафикът през Ормузкия проток намаля след нови атаки срещу кораби
Пакистан уби 29 екстремисти при нова ескалация по границата с Афганистан
За четвърта година Sunterra RE остава лидер във ВЕИ сектора
Петролът ограничи ръста си, след като САЩ и Иран прекратиха взаимните атаки
САЩ и Иран се споразумяха да прекратят ударите преди новия кръг преговори
Защо съвременните коли имат втора тръба на ауспуха
Кризата във VW може да струва главата на шефа
Как да прочетете „здравния картон" на употребяван електромобил?
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Yettel обновява ТВ плановете си с повече екрани за едновременно гледане и позиции за премиум съдържание
Миланов: Част от паричните потоци за “Баба Алино” са от Дубай
Оцелял при катастрофа с три жертви на АМ "Тракия": Най-тежката гледка в живота ми
Един човек загина, а петима пострадаха при пожари за ден