fallback

Ще има ли Гърция нужда от трети спасителен пакет?

Втората спасителна програма, по подобие на първата, само печели време, но не решава проблемите, пише Time

19:12 | 21.02.12 г. 2

Засилват се съмненията, че спасяването на Гърция няма да приключи само с втори финансов пакет. Сценарият за необходимост от още една спасителна програма е застъпен и в „секретния“ доклад на Международния валутен фонд (МВФ) за устойчивостта на гръцкия дълг, който още снощи изтече в медиите.

Дори преструктурирането на гръцкия дълг няма да даде очаквания от кредиторите на страната ефект, въпреки че процесът ще „глътне“ солидна сума от новата кредитна линия за Атина. Както се оказа частният сектор все пак ще трябва да понесе по-големи загуби от инвестициите си в гръцки облигации, което пък автоматично увеличи необходимите за рекапитализацията на гръцките банки средства.

Сделката за втората спасителна програма на Гърция сложи край на страховете от фалит на страната. Остава обаче големият въпрос докога, пита се time.com?

Още за първия спасителен пакет имаше съмнения, че няма да реши дълговите проблеми на Гърция. Той действително не направи нищо, за да се спре разпространението на „заразата“. Две години по-късно се сключва още една подобна сделка, която вероятно отново няма да предложи решение на кризата с гръцкия дълг, отбелязва изданието.

Новият спасителен пакет е просто временно решение, с което се отлага вземането на много по-тежки решения, пише още изданието.

Първият основен недостатък на спасителния план е, че не дава гаранции дали Гърция изобщо ще може да управлява гигантския си дълг. Предлаганото преструктуриране се очаква да редуцира дълга на Гърция до малко над 120% от БВП към 2020 г., което в сравнение с днешния му размер (160% от БВП) е доста добър спад. Само че размер на гръцкия дълг от 120% от БВП към 2020 г. е колкото дългът на Италия днес. Затова и остават съмнения, че Атина ще успее да си плати задълженията в бъдеще.

Причината свиването на гръцките дългове да е толкова мъчно се крие в свиващата се икономика. Икономическите мерки, които кредиторите на страната поискаха да бъдат приети, всъщност водят до рязък икономически спад. Според предварителните оценки през 2011 г. БВП на Гърция се е понижил със 7 на сто, посочва изданието.

Допълнителните бюджетни съкращения ще причинят още по-големи щети на гръцката икономика. Редукцията на минималната заплата и съкращенията в публичната сфера сериозно ще засегнат вътрешното търсене и ще влошат перспективите за растеж. На практика  се получава, че Гърция се върти в омагьосан кръг досущ като куче, което си гони опашката, пише в анализа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:47 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още