fallback

Световната банка отказва да плаща ДДС у нас за консултациите си

Данъчната политика е да няма освобождаване от ДДС в нашата страна, категоричен е финансовият министър Калин Христов

12:30 | 05.04.13 г. 15

Служебният финансов министър Калин Христов Снимка: БТА

Световната банка, чийто представители консултират страната ни как да усвоява по-добре евросредствата, не иска да плаща ДДС за извършените услуги. Това става ясно от думите на служебния финансов министър Калин Христов п време на обсъждането на изпълнението на изпълнението на договар с институцията, става ясно от стенограмата на последното заседание на правителството, публикувана на сайта на Министерски съвет (МС).

Припомняме, че през 2011 г. Европейската комисия даде официалното си разрешение страната ни да получава консултанска помощ от Световната банка, Европейската банка за възстановяване и развитие или Европейската инвестиционна банка за усвояването на европейски пари. В случая консултирането засяга ВиК сектора, транспорта, иновациите и подобряване на конкурентоспособността на българската икономика за периода 2014-2020 г.

Христов допълва, че представителите на Световна банка, с които е разговарял са заявили, че финансовата институция не иска да плаща ДДС за консултанските услуги, извършени в България.

"Ние нямаме нищо против да се използва Световната банка като консултант. Въпросът е на следващия етап, тъй като имах разговори с представители на Световна банка миналата седмица, на следващия етап се появява въпросът, когато те разпределят средства, които да се използват за консултантски, консултантството е услуга и те искат да не плащат ДДС по услугата.", обясни подробно казуса той.

Служебният финансов министър е категоричен, че страната ни не може да се съгласи да освободи от ДДС конкретна услуга, предоставена от международна финансова институция, защото от това следва неравноправно третиране на частни фирми.

"И второ, данъчната политика е да няма освобождаване от ДДС в нашата страна. Имало е такава дискусия за лекарства, за детски храни и т.н. ", казва още Христов.

"Ние няма да постигнем с нито една международна финансова институция съгласие те да плащат ДДС. Това трябва да се плати в крайна сметка от бенефициента на услугата, която е българската държава. Ако ние искаме да ползваме тези услуги, това е единственото решение. Стойността на услугата се доплаща с 20%, които предполагам ще трябва да бъдат осигурени от държавния бюджет, тъй като оперативните програми не биха го финансирали", е позицията на вицепремиера и министър по управлението на европейските средства Илияна Цанова.

Христов посочи, че международните финансови институции са освободени от ДДС, само ако директно си купуват услугата.

След размяната на премиерът Марин Райков нарежда на министрите Цанова и Христов да търсят вариант, за да се реши проблемът с плащането на 20% ДДС.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:04 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още