fallback

Правителството на САЩ обвини Novartis в измама

Швейцарската компания е плащала в продължение на десетилетие подкупи на лекари под формата на хонорари и разкошни вечери, за да изписват нейните лекарства

15:59 | 27.04.13 г. 19

Американското правителство обяви втори граждански иск срещу фармацевтичната компания  Novartis AG само в рамките на 4 дни, обвинявайки подразделение на швейцарския производител на лекарства в подкупи на стойност милиони долари, платени на лекари, за да изписват нейни медикаменти, съобщи Ройтерс.

Според властите в САЩ базираната в Базел компания в продължение на десетилетие е пръскала средства за хонорари за изнесени речи на събития, свързани със здравеопазването, и за обилни почерпки, включително близо 10 000 долара за вечеря за трима души в японски ресторант от веригата Nobu в Далас, за да склони лекари да предписват нейните лекарства.

Те твърдят, че това е довело до плащането на милиони долари за реимбурсиране на медикаменти по програмите Medicare и Medicaid като например лекарствата срещу високо кръвно налягане Lotrel и Valturna, както и използваното от диабетиците Starlix.

Обвиненията са представени подробно в разобличителен процес, заведен първоначално срещу Novartis Pharmaceuticals Corp от бившия търговски представител Осуалд Билота през януари 2011 г., към който американското правителство се присъединява сега. 27 американски щата, федералният окръг Колумбия и градовете Ню Йорк и Чикаго също са ищци по делото, в което се иска тройно обезщетение според клаузите на федералния Закон за лъжливите заявки (False Claims Act).

„Novartis опорочи процеса на изпълнение на рецептите за лекарства“, посочва в съобщение прокурор Прийт Барера. „За размера на своите инвестиции  Novartis е получила изключително висока печалба при тези лекарства, а Medicare, Medicaid и други федерални програми само е трябвало да разтягат кесията“, добави той.

Във вторник правителството на САЩ обвини Novartis за убеждаване на аптеки да прехвърлят хиляди пациенти с трансплантация на бъбреците към нейния имунопотискащ медикамент Myfortic в замяна на подкупи, маскирани под формата на отстъпки в количества и цени.

Говорителката на швейцарската компания Джули Мейсоу заяви, че исковете по двете дела се обсъждат и че тя ще се защитава. Мейсоу добави, че програмите за изявления на лекари са „приета и обичайна практика“ в бранша.

„Смятаме, че вероятните плащания на подкупи от страна на Novartis са пореден пример за злоупотреба във фармацевтичната индустрия, които допринасят за извисяващите се медицински разходи“, посочва обаче в свое съобщение Джеймс Милър, партньор в  Shepherd, Finkelman, Miller, and Shah в Честър, Кънектикът, които представляват Билота.

Според иска от януари 2002 г. до ноември 2011 г. Novartis често са плащали на лекари да говорят за нейни лекарства и програми с образователна цел, но често на събития, които не са били свързани със здравеопазването или дори за такива, които не са се провели изобщо.

Властите твърдят, че само за лекарствата Lotrel, Valturna и Starlix компанията е похарчила близо 65 млн. долара и е провела над 38 000 опознавателни програми в рамките на десетилетие. Жалбата описва множество неуместни мероприятия, включително в различни вериги ресторанти, на които са присъствали търговски представители на Novartis, както и партита, на които от Novartis са черпили лекарите.

Според Мейсоу „програмите за представяне“ са предназначени за информиране на лекарите как да използват лекарствата на компанията. Novartis „инвестира значително време и ресурси, за да помогне да се гарантира, че тези програми се провеждат по етичен и отговорен начин“, убедена е тя. „Посветили сме се на правилното им провеждане“, добави говорителката на компанията.

През септември 2010 г. Novartis се съгласи да плати 422,5 млн. долара, за да избегне наказателна и гражданска отговорност за маркетинга на няколко свои лекарства, след които медикаментът за третиране на епилепсия Trileptal.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:48 | 11.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още