fallback

Брюксел съди Лондон заради ограничения достъп на имигрантите от ЕС до социални помощи

Лондон прилага свой тест за оценка на кандидатите за социални помощи, които не са граждани на страната, като той е различен от регламентирания в еврозаконите

19:51 | 30.05.13 г. 4

Европейската комисия (ЕК) реши да заведе дело срещу Великобритания заради дискриминационни политики срещу граждани на Европейския съюз (ЕС), които ограничават достъпа им до социални плащания, съобщи ВВС.

От Брюксел посочват, че Лондон прилага свой тест за оценка на кандидатите за социални помощи, които не са граждани на страната, като той е различен от приетия от ЕС тест за оценка на имигрантите и пригодността им да се възползват от социалната система.

В еврозаконодателството е регламентирано, че тестът трябва да оцени доколко имигрантите действително пребивават постоянно в страната съобразно семейното им положение, постоянния им адрес, продължителността на пребиваването им страната, професионалната им дейност и други фактори. Великобритания обаче отива по-далеч и ограничава достъпа на много граждани на ЕС до социални придобивки, които все пак биха били достъпни за британците, живеещи в други държави от общността, посочват от ЕК.

Комисията смята, че Лондон нарушава европейските закони, тъй като хиляди хора са били несправедливо лишени от социални помощи.

Брюксел припомня също така, че след многобройни оплаквания през 2011 г. е била открита наказателна процедура срещу страната във връзка със социалните помощи за имигранти, но не е отчетен напредък, поради което срещу Лондон ще бъде заведено дело в Европейския съд.

От британска неправителствена организация също твърдят, че има многобройни случаи на жени, които са работили дълго време във Великобритания, но са им били отказани обезщетения за отглеждане на дете. Експертите също така посочват, че единствено ирландските граждани преминават теста за пригодност, докато за другите граждани на ЕС, които пребивават на Острова, това се случва много по-рядко.

Джонатан Портс от Националния институт за икономически и социални изследвания посочва обаче, че според различни изследвания имигрантите във Великобритания е значително по-малко вероятно да претендират за обезщетения, отколкото британските граждани. Освен това гражданите на държави от ЕС на Острова плащат поне 30% по-високи данъци, отколкото са получили под формата на някакви придобивки или обезщетения.

Случаят обаче разгневи силно обществеността във Великобритания, която вярва, че Брюксел прекалено много се намесва в държавната политика. Членове на правителството се заканиха днес да се борят срещу ЕС и обещаха, че ще продължат да работят за заздравяването на социалната система и защитата на парите на работещите данъкоплатци с реален принос.

Същевременно управляващите в Лондон поддържат тезата си за въвеждането на допълнителни ограничения на достъпа на имигрантите до социалната система.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:06 | 10.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още