fallback

Готова ли е Европа за изтеглянето на ликвидност от Фед?

Сложната обстановка на Стария континент изглежда крайно податлива на всички възможни негативни външни фактори

08:45 | 18.09.13 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Масивният експеримент с икономическите стимули, реализиран в последните четири години от Федералния резерв на САЩ, рано или късно ще бъде преустановен. Факт, с който всички трябва да свикнат. Дали обаче централните банкери в Европа може да избегнат очертаващите се разрушителни последици?

Да, безспорен факт е, че с реализирането на количествените си улеснения Фед може би предотврати една тежка глобална депресия. От друга страна обаче американската централна банка подтисна свободния пазар и подхрани по лишен от пазарна логика начин борсите на акции и облигации.

Кога и с колко – това са двата основни въпроса, на които Фед трябва да даде отговор след края на двудневното си заседание в сряда. Експерти изтъкват, че съществува немалка вероятност ограничението на програмата за изкупуване на активи да съвпадне със сдаването на председателския пост на банката от страна на Бен Бернанке. Пост, около който се спекулираше немалко в последните дни. Кулминацията бе отказването от битката от страна на Лари Съмърс, който бе лично номиниран от президента Барак Обама.

През април Бен Бернанке направи едно важно изявление, което и в момента продължава да се тиражира от повечето водещи световни информационни агенция. По тогавашните му думи ако икономиката на САЩ се възстановява според очакванията, количествените улеснения и исторически ниските лихвени проценти ще бъдат прекратени.

Несъмнено, стартирането на програми за "наводняване" на пазарите с ликвидност има и своите преимущества, стимулирайки растежа в много от развиващите се пазари в трудни за националните стопанства времена. Въпреки това, ако погледнем към последния цикъл на затягане през 1994 г., облигационните пазари претърпяха значителни сътресения в световен мащаб. В този ред на мисли изниква важният въпрос, готов ли е Старият континент за това?

Да, ако се вземат предвид коментарите на члена на Изпълнителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ) Йорг Асмусен от миналата седмица. "Ако през 1994 г. сътресенията бяха големи, можем да очакваме да бъдат дори още по-големи в още по-дълбоко взаимосвързания днешен свят", каза германският икономист, цитиран от Financial Times.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:03 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още