Месец преди референдума за независимост на Шотландия резултатите от проучването на общественото мнение сочат, че се увеличават гласовете „за“ отделянето на региона от Обединеното кралство, пише EUObserver.com.
Резултатите от проучване от ICM, публикувани днес, сочат, че се увеличават поддръжниците на отделянето на Шотландия от Великобритания (до 45 на сто от анкетираните), макар че все още болшинството подкрепя оставането в Обединеното кралство (55 на сто).
Същевременно около две трети от шотландците очакват, че Шотландия ще остане в Европейския съюз (ЕС), дори и да реши да се отдели от Обединеното кралство. Само 15 на сто от анкетираните смятат, че оставането в ЕС ще е невъзможно след обявяване на независимост.
Отчита се обаче рязък ръст на евроскептичните настроения в региона. Една трета от анкетираните заявяват, че ако страната им стане независима, то тя трябва да напусне европейската общност.
Кампанията за референдума за независимост на Шотландия е съпроводена от все по-голямо объркване дали тя ще може да продължи да използва британския паунд. Управляващите в Лондон нееднократно заявиха, че няма да позволят на независима Шотландия да използва валутата.
Референдумът за независимост на Шотландия ще бъде ключов и за други отцепнически региони в Европа, посочва изданието. Испанската провинция Каталуния например също планира допитване през ноември, въпреки че Мадрид го обяви за незаконно.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Жега: Цялата страна с жълт код днес, очакват се 39°
На 29 юни се почита Св. Петър, любимият ученик на Христос
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство