Испанското правителство се надява да започне да отчита първичен бюджетен излишък от 2016 г., сигнализирайки, че драматичният ръст на държавния дълг най-накрая започва да се забавя, пише Financial Times.
Властите в Мадрид признават, че правителственият дълг е напът да надвиши 100% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната през следващата година, но и прогнозираха, че след изкачването на този връх съотношението на дълга към БВП ще слезе под 100% през 2017 г. Правителството заяви, че година по-рано очаква да постигне първичен бюджетен излишък, в който не се включват плащанията по лихвите върху съществуващия дълг.
Прогнозата беше направена от испанския финансов министър Кристобал Монторо в рамките на представянето на бюджета за следващата година. Изявлението идва на фона на нарастващата увереност в Мадрид, че националната икономика излиза от дълговата криза по-бързо от очакваното, като според официалната прогноза икономическият растеж в страната ще достигне 2% през 2015 г.
Самият бюджет предвижда данъчни съкращения за 9 млрд. евро, както и увеличаване на разходите в области като образование и подкрепа за малкия и средния бизнес. Освен това правителството очаква да похарчи с 15% по-малко средства за помощи за безработни през следващата година спрямо 2014 г., като с това бюджетната линия намалява до 25,3 млрд. евро.
Публичните финанси на Испания бяха подложени на сериозен натиск в годините след спукването на балона в жилищния сектор в страната, което доведе до рязък спад на данъчните постъпления от операциите на пазара на недвижими имоти и други икономически дейности. Мадрид също така беше принуден да налее милиарди евро в несигурната банкова система, за да я спаси.
Очакванията на испанското правителство са доста по-оптимистични от последната прогноза на Международния валутен фонд (МВФ), който очаква испанският дълг да надвишава 100% от БВП на страната поне до 2019 г.


Всички зони за къпане във Варненска област са с отлично качество
Дете и баща му пострадаха при падане от атракционна люлка
Варна отбеляза 100-годишнината на Международния музикален фестивал „Варненско лято“
Условията за туризъм в планините са добри
Един варненски район остава без вода днес
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Историята се повтаря в Америка, част 4
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Редом до Левски: Магнити с лика на Тодор Живков се продават за 1 евро във Враца
Гуцанов: Това, което става във Варна, е върхът на айсберга
Фризьори съветват как да запазим цвета на косата си след боядисване
С 13 евро е по-скъпо пътуването ни до морето с автомобил