fallback

Украйна се опасява от изпадане в неплатежоспособност

Киев се нуждае от помощ в размер на 17 млрд. долара, за да стабилизира икономиката и да спаси поевтиняващата гривна

18:10 | 11.12.14 г. 9
Автор - снимка
Редактор

Премиерът на Украйна Арсений Яценюк поиска международна донорска конференция, за да се избегне възможен фалит, предава Bloomberg.

„За да получим финансова помощ, с която да оцелеем в това трудно време и да не позволим изпадане във фалит, ние се нуждаем от международна конференция на донори, от одобрението на програмата за Украйна и да получим подкрепата на нашите западни партньори“, заяви в украинския парламент министър-председателят в четвъртък.

Страната може да има нужда от удвояване на спешния заем „в рамките на седмици“, за да избегне банкрута, предаде на 9 декември The Financial Times (FT), цитирайки неназовани държавни служители. Представители на Международния валутен фонд (МВФ) пристигнаха в Киев тази седмица, за да обсъдят бъдещи плащания по сегашната програма и възможно удължаване на сроковете.

Яценюк цитира статията на FT, като заяви пред депутатите в Киев, че изданието, а не той, са заявили, че страната може да има нужда от допълнителни 15 млрд. долара помощ.

“Много е трудно за нас да излезем сами от тази криза. Без подкрепата на международните ни партньори е практически невъзможно“, заяви премиерът.

Украйна се нуждае от 17 млрд. долара международна помощ, за да задържи икономиката си от фалит, след като доходността по облигациите ѝ достигна историческо връх. Новината бе съобщена в сряда от новия министър на икономиката Айварас Абромавичиус. Той добави, че все още е рано да се каже от колко още помощ ще има нужда Украйна.

Опасенията нарастват, че правителството в Киев може да не успее да изплати дълговете на страната. Военните действия в двата проблемни региона в източната част на страната нанасят сериозни поражения върху икономиката ѝ. Конфликтът е унищожил около 20% от икономическия потенциал на страната, твърди премиерът.

Доходността по доларовите облигации на Украйна с падеж през юли 2017 г. достига рекордните 26,98% или двойно над тази по книжата с падеж през април 2023 г.

Същевременно гривната продължава да губи покупателна сила в девети пореден ден и достигна 15,81 за долар. С това поевтиняването на украинската валута за тази година достига 48%, което е най-значителното от всички валути, които Bloomberg следи.

Твърди се, че германският финансов министър Волфганг Шойбле е помолил руския си колега Антон Силуанов да даде възможност на Украйна да забави плащането. Киев трябва да плати 3 млрд. долара по облигации, които бяха издадени миналата година, предава FT. Русия има правото да поиска ранно изплащане на книжата, дължими през декември 2015 г., ако публичният дълг на Украйна надскочи 60% от икономиката.

Това съотношение може да надмине 70% до края на годината, заяви на 30 октомври рейтинговата агенция Moody's.

Новото правителство на Яценюк трябва да одобри бюджета за 2015 г. и да приеме данъчни закони, отговарящи на критериите на МВФ. Така страната ще бъде одобрена за следващата част от спасителния пакет на стойност 2,8 млрд. долара. Украйна има нужда от парите, за да плати дълговете, да закупи гориво за отопление за зимата и да подкрепи падащата гривна.

Икономиката се сви с 5,3% на годишна база за третото тримесечие. Данните са по-лоши от предварително очакваните 5,1% според базирания в Киев Национален статистически институт.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:12 | 07.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още