Франция нанесе първите си въздушни удари в Сирия на базата на сведения, събрани през последните две седмици по време на разузнавателни полети, съобщи Франс прес, цитирана от БТА.
Елисейският дворец посочи в комюнике, че бомбардировките, извършени в координация с френските партньори в региона, потвърждават решимостта на Франция да се бори срещу терористичната заплаха "Ислямска държава". Франция ще удря всеки път, когато националната й сигурност е изложена на опасност, уверява френското президентство.
"Цивилното население трябва да бъде защитено от всички форми на насилие - от "Даеш" ("Ислямска държава") и другите терористични групи, но и от смъртоносните бомбардировки на Башар Асад", допълни Елисейският дворец.
Франция, която досега беше участвала само в удари срещу ИД в Ирак, започна разузнавателни полети над Сирия в началото на месеца, за да събере информация за позициите на "Ислямска държава". Страната призова също за глобално решение на сирийската криза, изтъквайки, че подкрепя инициативата на специалния пратеник на ООН Стафан де Мистура, съобщи Ройтерс.
"Повече от всякога е необходимо да започне процес на политически преход, в който да участват елементи от режима и умерената опозиция", се казва в съобщението на президентството.
Ройтерс припомня, че вчера външният министър Лоран Фабиюс каза в ООН, че президентът Башар Асад не може да играе роля в политическия преход, защото е изгубил доверието на сирийския народ след толкова много смърт и разрушения, причинени от правителствените сили.
Британският премиер Дейвид Камерън ще използва днешната среща на световните лидери за нова дипломатическа инициатива по сирийската криза. Той ще се опита да убеди останалите лидери, че постигането на мир в Сирия е невъзможно, докато президентът Башар Асад е на власт. Според източници на Франс прес и Би Би Си обаче Великобритания е склонна да приеме известна роля на Асад в прехода към ново управление в Дамаск.


Кой избива делфините в Черно море?
Българите са сред най-малкото пътуващи с влак в ЕС
Опасно време през уикенда, възможни са валежи до 50 литра на квадратен метър
Как ще протекат матурите: МОН с указания и информация за зрелостниците
Нови правила за пенсиите влизат в сила до края на годината
Заплахата на Си затвърди Тайван като главен риск в отношенията между САЩ и Китай
Си обеща, че Китай ще отвори икономиката си още повече към света
Задържането на кораб край ОАЕ усложни усилията на САЩ за мир с Иран
Хуманоидните роботи ще дадат тласък на доминацията на Китай в износа
Siemens Energy: Търсенето на газови турбини за AI центрове е много силно
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Йотова: За справянето с насилието е нужда и обществена нетърпимост
Слънчевите панели са най-големият източник на ток в Европа през лятото
Хилари Дъф се радва, че наближава 40 г.
преди 10 години "Франция ще удря всеки път, когато националната й сигурност е изложена на опасност, уверява френското президентство""Цивилното население трябва да бъде защитено от всички форми на насилие .....от смъртоносните бомбардировки на Башар Асад"ЩЕ БОМБИТЕ АССАД??Тези френски *** наяно ли са в какъв филм влизат?От другата страна ги чакат рашъните с тяхното ПВО!!СИРИЯ СЕ ПРЕВЪРНА В ТЕАТЪР НА БОЙНИ ДЕЙСТВИЯ В КОИТО ВЕЧЕ ДИРЕКТНО УЧАСТВАТ КУКЛОВОДИТЕ , А НЕ КУКЛИТЕ!ДОБРЕ ДОШЛИ В ТРЕТА СВЕТОВНА ВОЙНА !!НЕЙНОТО НАЧАЛО ВЕЧЕ Е ДАДЕНО!ДА ЗАПОЧНЕМ С ЗАЛАГАНИЯТА!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години "Цивилното население трябва да бъде защитено.... и от смъртоносните бомбардировки на Башар Асад"Хаха... и как точно ще стане това? Като почнат да свалят руските самолети? Ще въведат забранена за полети зона? Щот публична тайна е, че новите изтребители и щурмовици, които прелетяха напоследък в Сирия, май ще си ги карат руснаци...? Това не им е на франсетата Либия! Скоро ще стане много интересно... хехе! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години .. в нарушение на международното право. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години "Елисейският дворец посочи в комюнике, че бомбардировките, извършени в координация с френските партньори в региона, потвърждават решимостта на Франция да се бори срещу терористичната заплаха "Ислямска държава". Франция ще удря всеки път, когато националната й сигурност е изложена на опасност, уверява френското президентство"Ето ви и другите клоуни...бе много се разбързахте да биете ИД бе , откакто почнаха руснаците ! Щот да не изтървете подялбата на Сирия ...победители ...*** и *** !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар