С повишения на индексите приключи последната за седмицата сесия на водещите европейски пазари благодарение на доброто настроение на водещите пазари в Азия.
Регионалният Stoxx Europe приключи търговията с ръст от 0,6% до 363 пункта. По-рано през деня индексът отбелязваше ръст и с над процент, но повишенията отслабнаха след новината, че Турция е свалила чуждестранен дрон в близост до границата си със Сирия.
В Германия DAX 30 се повиши с 0,39% до 10 104 пункта, във Великобритания FTSE 100 добави 0,62% до 6 378 пункта, а във Франция CAC 40 записа ръст от 0,59% до 4 703 пункта.
С най-силни повишения приключиха акциите на компаниите от сектора на здравеопазването, застрахователите и банките, посочва Bloomberg.
“Тази година може да няма никакво увеличение на лихвите в САЩ. Същевременно може програмата за изкупуване на активи на Европейската централна банка (ЕЦБ) да бъде удължена, както и програмата за количествени облекчения в Япония. Това ще даде тласък на акциите”, коментира пред информационната агенция Джон Пласар от Mirabaud Securities в Женева.
Трейдърите дават 56% шанс лихвите в САЩ да бъдат увеличени през март 2016 г.
В Европа пък последните данни за инфлацията показват, че тя продължава да е твърде далеч от целта на ЕЦБ от 2%. През септември потребителските цени са се понижили с минималните 0,1%, което е сигнал, че може би са необходими допълнителни стимули.
Акциите на френската международна търговска верига Carrefour SA поскъпнаха с над 6 на сто, след като компанията обяви по-добри финансови резултати от очакваното.
Пазарната оценка на Nestle обаче се понижи с почти 2%, след като най-големият производител на храни в света намали прогнозата си за годишния растеж на приходите. Продажбите за първите девет месеца на годината на компанията също не оправдаха очакванията.


Как изглежда географията на глобалното свръхбогатство?
Автоинструктори: Слабата подготовка причинява повече катастрофи
Проучване: Дори едно питие дневно може да повиши кръвното налягане
Българите свиват консумацията на хляб и тестени изделия, предпочитат плодове и зеленчуци
Марк Рюте залага на подчертани дипломатически ласкателства за запазване на американското участие в НАТО
Акциите в Азия падат заради чиповете, доларът леко се покачва
EasyJet се съгласи с последната оферта на Castlelake, надхвърляща 5 млрд. паунда
Войната на Тръмп в Иран означава по-високи лихви за години напред
Н. Богданов: AI позволява на фирмите да се фокусират върху бизнеса
AI влиза в ролята на туристически гид в Бургас
Ето какво дели Никола Цолов от Formula 1
Германец остана без книжка заради пускането на климатик
С каква кола се придвижва Лео Меси на световното
Как работи новата ръчна скоростна кутия на Ferrari
Изкуственият интелект предизвика нова криза в автомобилната индустрия
Осъждан суданец рани души с нож в Франция, полицията го простреля
Русия удря Киев с дронове и балистични ракети, най-малко седем души са загинали
Днес приятно слънце с леки превалявания следобед