Евродепутатът Андрей Ковачев заяви за Dnes.bg след резултатите от британския референдум, че до последно се е надявал разумът да надделее и британците да гласуват за оставане в ЕС.
"Надявах се, че резултатът ще е малко "за" оставането на Великобритания в ЕС. Такива бяха нагласите, включително и на международните пазари, но явно емоционалната реакция на тези, които отидоха да гласуват, е била за напускането, докато тези, които са искали оставането, може би са си останали вкъщи, или са били подведени от информациите, че ще има превес за оставането", коментира той.
Според него Brexit е спечелил в по-малките населени места на Острова, където хората, които са по-възрастни и по-консервативни, нямат поглед върху света, и затова са обърнали гръб на ЕС.
"Референдумът не е задължителен, но смятам, че политическата класа във Великобритания ще изпълни желанието на британците да излязат от ЕС. Това обаче не е убедителен резултат за такава много важна тема", настоя той.
Ковачев уточни, че процесът по излизането на Великобритания от ЕС ще е дълъг.
"Европейският договор предвижда нещо подобно, както при развод, едно препотвърждение до една година, после Великобритания ще подаде заявление за напускане на ЕС", каза евродепутатът и прогнозира, че всичко това ще отнеме две години.
Андрей Ковачев бе категоричен, че позицията на Евросъюза за Brexit-а трябва да е пределно ясна – при оставане на Великобритания в ЕС договореностите от февруари да бъдат изпълнени. При излизане – Островът няма да участва в общия европейски пазар, а за да се включи отново, ще трябва да започне преговори с ЕС.
"За първи път се случва това в историята – напускане на страна членка на ЕС и никой не знае как точно това ще се отрази на самата Великобритания, така и на останалата част от ЕС. Икономически и финансово няма как да няма негативно отражение", прогнозира той и визира огромния спад на британската лира на световните пазари.
По думите му има много политически лидери, които играят със страховете на европейските граждани за тяхната физическа и социална сигурност, най-вече темата миграция, която е много тежка и болезнена.
"Тя се използва за див популизъм и не е изключено в други страни да бъде използвана – г-жа Льо Пен във Франция , Вилдерс в Холандия, Златна зора в Гърция", заключи евродепутатът Андрей Ковачев.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.


Двоен ръст на чревните инфекции за седмица във Варненско
Вечерен крос ще се проведе тази събота в Морската градина на Варна
Тази събота: откриват ловния сезон за пернат дивеч
ФК Девня гостува на Атлетик (Провадия) за Аматьорската купа
Национална мрежа за децата: Саморазправата не е правосъдие след случая с „ловци на педофили“
Технологичните гиганти се върнаха в играта, след като страховете за AI отшумяват
Соларните мита на Тръмп ще ударят съюзници на Америка, а не Китай
Центърът на властта в Русия се измества към тайните служби
САЩ са изплатили 4 млрд. за отменени проекти за вятърни паркове
Новото устройство на OpenAI ще е с размер на хокейна шайба и цена над $300
Toyota Land Cruiser на 999 999 километра търси нов собственик
Защо новите коли остават по-хладни в жегата
Автомобил потъна под земята по време на движение
Каравана елиминира най-големия недостатък на електромобилите
Mercedes-AMG GT53 4-Door Coupe имитира бензинов двигател
Левски победи Локомотив Пловдив с 2:0
Топлес лято за Хайди Клум
Тайната ваканция на Си: Какво се случва в Бейдайхе?
Сенатът на Конгреса на САЩ прие нови санкции срещу Русия