fallback

ЕС планира нови регулации за предотвратяване на клирингова криза

Обмисля се създаването на оздравителни органи със стандартен пакет правомощия, които ще са с предимство над националните закони

20:54 | 05.10.16 г. 5

Европейският съюз планира да предостави на властите широки правомощия, за да не позволят на клирингови къщи за деривати да изпадат в несъстоятелност, предизвиквайки хаос в цялата финансова система.

Проектозакон на ЕС, видян от Bloomberg, очертава правила за спасяването или оздравяването на клирингови къщи, които ще важат за компании като базираната в Лондон LCH. Предложенията покриват въпроси от създаването на оздравителни органи до правомощия, които те биха имали, когато ликвидират дадена компания, включително отписване на акции, дълг и обезпечение.

След като принуди по-голямата част от клиринга да преминава през централни контрагенти, за да се управлява рискът във финансовата система, ЕС ще отправи предложения за възстановяване и оздравяване до края на годината. Клирингът излезе на фокус, след като се превърна в пионка в битката на финансовата индустрия в Лондон след Brexit.

Ако ще разчитаме повече на централните контрагенти, ще трябва да имаме ясна система за оздравяването им, в случай че нещата се объркат“, каза финансовият еврокомисар Валдис Домбровскис миналия месец.

Правителствата в цял свят се стреснаха от вредите, нанесени от търговията с деривати, която се срина по време на финансовата криза. Оттогава насам те предприемат стъпки да гарантират, че търговията в контрактите се отчита и одобрява на централно ниво. Клиринговите къщи стоят от двете страни на залога с деривати и държат обезпечения, познати като маржини, от двете страни в случай на несъстоятелност на един от клиентите.

Много трансакции преди бяха извършвани директно между трейдърите, без трета страна да изисква обезпечение. Търговията на суапове, когато до голяма степен не бе регулирана, засили кризата през 2008 г., като се наложи American International Group да бъде спасявана със 128 млрд. долара.

Говорител на Европейската комисия е отказала коментар по документа.

Проектозаконът на ЕС призовава да бъдат създадени оздравителни органи със стандартен пакет правомощия, които ще са с предимство над националните закони. Новите органи, които може да са част от централната банка, министерство, надзорен или друг обществен орган, ще изготвят планове за оздравяване и ще оперират отделно от надзорните власти, подобно на рамката, създадена за банките на блока.

Към момента клиринговите къщи се под надзора на националните власти, не на Европейската централна банка, която контролира банките на валутния съюз. „Има много логика зад аргумента оздравяването също да бъде на ниво ЕС“, каза Елке Кьонинг, ръководител на Единния съвет за преструктуриране на банките в еврозоната.

Когато властите решат, че дадена платформа не може да се коригира, предложението им дава правото да продадат цялата платформа или някои от критичните ѝ функции на жизнеспособен конкурент. Властите ще могат и да създадат държавна „мостова“ компания, която да поеме функциите, или пък да наложат загубите и да разпределят позициите върху клиринг членове на къщата, се посочва още в предложението. Как ще бъдат използвани инструментите, ще бъде очертано в оздравителен план.

Властите ще могат да рекапитализират клиринговата къща, като свиване на диапазона на маржините, определени в планове за възстановяване или оздравяване, и да отписват капитал и да конвертират дългови ценни книжа. Те ще могат и да дават на търгове позициите на изпадналите в несъстоятелност, да прекратяват някои или всички контракти и да имат достъп до средствата за несъстоятелност. Съответната централна банка ще може да улеснява оздравяването, като предостави временна ликвидност.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:06 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още