Полша ще затвори неконкурентоспособни въглищни мини, става ясно от съобщение на Европейската комисия. За целта държавата ще отпусне помощ в размер на 7,95 млрд. полски злоти (около 1,79 млрд. евро). Мярката беше одобрена от Европейската комисия (ЕК).
Отпускането на държавна помощ за закриване на въглищни мини е в съзвучие с европейските правила. Целта е осигуряване на социална подкрепа за служителите в мината, които ще останат без работа.
Полското правителство поиска нотификация на плановете си за отпускането на държавната помощ през септември 2016 година. С отпуснатите средства трябва да бъде гарантирано нормалното протичане на процеса.
Държавната помощ за затваряне на въглищни мини е допустима съгласно решение на Съвета от 2010 година. Така се насърчава закриването на въглищните мини, отговорни за замърсяване на околната среда.
С финансовата подкрепа от държавата се подпомагат служителите в мините, които губят работата си и се финансират дейности за възстановяване на околната среда и рекултивиране на мините.
Мярката обаче може да се прилага за мини, които закриват дейността си до края на 2018 година.


Ивайло Гаврилов: Към края на месец април пристанището е в добро финансово състояние
Какво ще бъде времето в събота?
Демерджиев тръгва на обиколка по областните дирекции на МВР
Плодовете и зеленчуците с голям скок в цените през първото тримесечие
Дърво падна на улица "Георги С. Раковски" във Варна
Инфлацията в България се оказа по-малка от очакваното
Тръмп каза, че Китай би желал да подкрепи преговорите с Иран
Какво ще харесат банките в Закона за пазарната структура
Тръмп е търгувал с акции на Nvidia, Boeing и Intel за десетки милиони
Гриър очаква търговското примирие САЩ-Китай да продължи, част 1
Lamborghini показа специална версия на Revuelto
Дилъри на Toyota бият тревога за недостиг на масло
Тези марки и модели крият най-голям риск от повреда
Архитектът на електрическата революция напусна BMW след 35 години
Какви слабости крие Toyota RAV4 (XA40)
Проф. Кирил Топалов представя новия си роман „Огънят“ на 21 май в София
ГДБОП пресече канал за контрабанда на цигари от Гърция
Петима италианци са загинали по време на гмуркане на Малдивите
Над половината от учителите и учениците се определят като напреднали в създаването на дигитално съдържание
Д-р Бранимир Кирилов даде старт на националната кампания „Лекувай се в България“ на международното изложение Булмедика Булдентал