fallback

Westinghouse: Само Украйна диверсифицира доставките на ядрено гориво

Възобновяемите източници се нуждаят от „подкрепящи“ мощности, смята вицепрезидентът на американската компания

17:18 | 27.02.17 г. 8

Украйна е единствената държава в Европа, която спазва политиката на ЕС за диверсификация на доставките на ядрено гориво. Това коментира в интервю за EurActiv вицепрезидентът на Westinghouse Майкъл Кърст, отговарящ за Европа, Близкия изток и Африка.

В Европейския съюз има пет държави с ядрени реактори, построени по руска технология, посочва още Кърст. Компанията не доставя гориво на нито една от тях в този момент. В предишни години Westinghouse е доставяла гориво за Чехия и Финландия, но в момента всички държави от ЕС с руски реактори, тоест и България, купуват ядрено гориво само от един доставчик – Русия.

В американската компания са много разочаровани от решението на Европейската комисия да позволи на Унгария да разшири АЕЦ „Пакш“ с руски реактори, без търг, става ясно още от думите на Кърст. Компанията се е готвила да участва, ако проектът е бил предложен на търг.

Westinghouse се интересуваше и от строителството на нов блок на площадката на АЕЦ „Козлодуй“. Българското правителство обаче поиска от компанията да стане стратегически инвеститор, а не само доставчик на технологията, и тя са отказа от участие в проекта.

По време на свое посещение в България в началото на 2015 година Кърст изчисли, че цената на електроенергията, произвеждана от седми блок в Козлодуй би била в рамките на около 75 долара за мегаватчас. Според неговата презентация цената на седмия блок в централата би била около 7,7 млрд. долара.

В своето интервю за EurActiv днес Майкъл Кърст споделя и своето виждане относно солидарността между държавите в ЕС в областта на енергетиката. Според него тежката зима е показала, че някои от идеите на Брюксел няма да могат да бъдат реализирани.

Кърст цитира ситуацията, при която Румъния отказа аварийна помощ за България и коментира, че двете държави са били поставени при едни и същи климатични условия. „Това трябва да ни покаже, че не винаги може да гарантираме, че нашия съсед ще може да ни достави енергия, когато се нуждаем“, каза той.

Според него възобновяемите източници не могат да осигуряват електроенергия 24 часа в денонощието и ще се нуждаят от „подкрепяща“ мощност. Тя не може да дойде от въглищата, заради екологичните изисквания, нито от газ, защото Европа е зависима от вноса на суровината и цената ще е висока. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:23 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още