Няма да подкрепим споразумението, подписано от правителството на Пламен Орешарски, за стратегическо партньорство с Westinghouse за седми блок в АЕЦ „Козлодуй”, съобщи от парламентарната трибуна премиерът Бойко Борисов, който участва в блиц контрола на Народното събрание.
Причината е, че страната няма достатъчно финансови средства да построи сама новата мощност. Затова и предложението ни е американската компания да е инвеститор, а не „търговец”, в проекта, обясни премиерът.
„Като търговец нямаме финансовата възможност (да построим блока – бел. ред)”, каза премиерът и обвини предишните управляващи, че ненужно са подписали в последните дни на кабинета „Орешарски” споразумението, съзнавайки че страната не може да вземе голям кредит и да увеличава дълговете си.
Борисов посочи още, че за да бъде реализиран планът на кабинета "Орешарски" за изграждането на седмия блок, трябва да бъде теглен нов заем в размер на 10 млрд. "евро или долара".
В споразумението, чийто ексклузивитет изтече на 31 март, Westinghouse не е инвеститор, а само изпълнител на проекта или „търговец”, от който ще купим оборудването, уточни още Бойко Борисов. Ако проектът е изгоден – би трябвало да намерят работеща схема, допълни той в коментар дали компанията може да намери нужното финансиране.
Припомняме, че преди дни енергийният министър Теменужка Петкова посочи, че се водят преговори с Westinghouse, като предложението на България е американската компания да получи дял от 49% от проекта. Късно снощи американската компания съобщи, че не е съгласна да придобие части от капитала на бъдещия 7 блок, допълва Dnes.bg.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа
преди 11 години Айде, Бе!Чак сега ли разбраха, че Уестингхаус са търговци!Покажете някъде американците да са истински инвеститори, да вкарват наистина собствени пари!При тях няма ли далавера и то стабилна, няма договор.Виж, да ни прекарат с базите си и да ни накарат да си плащаме за членството нв НАТО, там са майстори.Колко месеци нашите баламурници, за какво си говореха с Уестингхаус?За постановката Лебедово езеро?И ББ се разпъшкал, че му създали работа!Тоя май наистина си въобразява, че в България са останали само жени и пенсионери!Що за поведение! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години международните цени на тока правят в момента неизгодни и АЕЦ Белене и 7 блок на АЕЦ Козлодуй .Борбата да се реализират проектите се подкрепя от група комисионери в България.Единият проект отпадна дано отпадне и другия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Макар да са писани повече минуси на MZ/X той е прав .Ако не се огъне пред американците браво на Бойко. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Най-добрият сценарий за България е да не се построи нито Белене, нито 7-ми блок на АЕЦ Козлодуй, а да се продължи живота на сегашните блокове, като успоредно да премине към ВЕИ и да се инвестира в енергийна ефективност!Преминаването към ВЕИ и инвестирането в енергийна ефективност не трябва да става бързо, а бавно и на пазарен принцип. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Импе, само една забележка.. кои са тия ромове? Той ромът се пие, не се отглежда... Тия са ***, сами също така се наричат, а и смятат, че сме длъжни да ги отглеждаме! Защо?? Ами просто така, длъжни сме и туй то! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Пари ИМА - но е въпрос на ПРИОРИТЕТИ !!!!По времето, когато още не ни бяха заповядали от САЩ да спрем проектът Белене бях сметнал, че САМО за мандатът на бойкоборисов, т.нар. "роми" са изяли и изпили чрез помощите си цяла атомна централа с два реактора !!! Само дето за управляващите очевидно отглеждането на ромове е основен приоритет, въпреки че те не спазват законите и не произвеждат нищо, освен нови ромове !!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години АЕЦ Белене 2000МВТ-6млрд. евро. АЕЦ Козлодуй 1000МВТ-10 млрд. евро. Вестингхаус предлага да изгради 1МВТ над 3 пъти по-скъпо... Освен това 7-ми блок тепърва трябва да се лицензира. Ако Боцката не се огъне пред пиндо посолството заслужава адмирации отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Ами нисколихвен заем от Германия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар