Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че ако САЩ следват изолационистка политика, те никога няма да бъдат велики, предаде ДПА.
В реч на конференция, организирана от германския бизнес ежедневник "Ханделсблат", Меркел заяви, че "една Америка, която не я е грижа за нищо в света освен за самата себе си, никога няма да е голяма или велика Америка".
Това нейно изказване бе свързано с предизборния лозунг на президента на САЩ Доналд Тръмп "Да направим Америка велика отново", който и сега се използва често от президента и екипа му.
Меркел се бори за четвърти мандат като канцлер на изборите на 24 септември. Главният ѝ съперник, лидерът на социалдемократите Мартин Шулц, критикува Тръмп в опит да подобри позициите на партията си в проучванията на избирателните нагласи, отбелязва ДПА.
Меркел заяви, че мерките за оказване на дипломатически натиск върху Северна Корея още не са изчерпани, предаде ТАСС.
"Не виждам военно решение за КНДР, смятам, че то е неправилно и съм убедена, че дипломатическите мерки не са използвани в пълна степен", заяви канцлерката.
По думите ѝ Китай, Япония и Южна Корея трябва да са заинтересовани "да поставят човек като (лидера на Северна Корея) Ким Чен-ун на мястото му".
"Смятам, че това трябва да се постигне от международната общност без военна намеса", заяви Меркел.
Тя отбеляза, че САЩ успоредно с военната си реторика към Северна Корея предприемат и редица дипломатически усилия и че европейските страни трябва да работят по-активно за решаване на кризата около ядрената програма на КНДР.
Германия няма автоматично да застане на страната на САЩ в случай на военна конфронтация между тях и Северна Корея, заяви Меркел.
Канцлерът същевременно заяви, че към Доналд Тръмп трябва да се проявява дължимото уважение като президент на САЩ, макар и тя да има разногласия с него по политически въпроси, предаде Ройтерс.
"Каквито и разногласия да има, президентът на САЩ победи в тежки избори. Победата в тях не му беше поднесена на тепсия. В крайна сметка той спечели изборите съгласно изборния закон на САЩ и това означава, че той е демократично избран и към него трябва да се проявява подходящото уважение, без значение как оценявам възгледите му", каза Меркел.
Съперникът ѝ Мартин Шулц е далеч по-критичен към Тръмп, наричайки го "този безотговорен човек в Белия дом".
/БТА/


Съдът пусна и втория обвиняем по случая „Баба Алино“
Радев в НС: Ще наложа резерви към 21-вия пакет от санкции срещу Русия, ако засягат нашия интерес
Директорът на ОДМВР-Варна: Издирвателните действия за откриването на Наталия продължават
ГДБОП влезе във ВиК-Бургас
Триумф! Ученици от МГ Варна обраха златото на Европейската олимпиада по география
Bloomberg TV Bulgaria и Bulgaria ON AIR излъчват церемонията Real Estate Awards 2026
Стармър плати цената за липсата на подготовка, сега същият риск стои пред Бърнам
AI борсовата търговия получава притеснителен сигнал
Тръбопроводи и помощта за Украйна разделят съюзниците преди срещата в Анкара
Индия и Япония ще задълбочават отношенията си
Renault 5 E-Tech стана полицейски автомобил
Вътрешният сенник не е най-доброто решение в летните жеги
Rolls-Royce направи яхта на колела
В Русия се редят на опашка за „пиратски“ BMW-та
Първа фатална катастрофа с камион на Tesla
Туристи за сезона в Созопол: Чист плаж, без мазут, пълни заведения с нормални цени
Стоянов: САЩ плаща горивото за полетите на военните самолети
Нина Добрев похвали българското Черноморие: Много е топло и красиво ВИДЕО
Народният театър изпраща един от най-силните си сезони с над 111 000 зрители
преди 8 години Да , тя съвсем открито заяви тия дни , че пак тъй би постъпила , ако трябва да решава за "бежанците" ...швабите са наистина циментени кратуни , ше я изберат пак ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Тази комунистическа издънка Меркел най-добре да млъкне, за да не се налага припомняме какво се случи през 2015. САЩ ВИНАГИ са водили изолационистка политика от самото си създаване до 60-те години на 20-ти век, а това е повече от 2 века. Т.н международна общност НЕ Е нито незаменима, нито необратима и САЩ ще покажат на света, че международни институции нямат никакъв авторитет нито влияние и това ще продължи и занапред. Тръмп трябва да изгони оон от Ню Йорк и да го прати в Африка където му е мястото... отговор Сигнализирай за неуместен коментар