Решението да се обложат емблематични американски продукти като мотори Harley-Davidson и бърбън бе само началото. Европейският съюз готви нов пакет от продукти, които ще бъдат обложени с допълнителни мита, ако САЩ въведат налози срещу вноса на европейски автомобили и части.
Това съобщават европейски представители, цитирани от в. Financial Times. В изготвения от Европейската комисия списък попадат десетки продукти на обща стойност 18 млрд. евро, сред които попадат кетчуп, замразена риба, стафиди и лейкопласт.
ЕС се подготвя за ответни мерки в очакване администрацията на американския президент Доналд Тръмп да реши дали вносът на европейски автомобили и автомобилни части представлява заплаха за американската национална сигурност.
Президентът заплашва сектора на Стария континент с мита в размер на 20%. В момента европейските налози върху американските коли са 10%, значително повече от 2,5% за САЩ. В същото време обаче Вашингтон облага с 25% вноса на европейски камиони.
По-рано тази година САЩ приложиха мита върху вноса на стомана и алуминий от САЩ, което на свой ред накара Брюксел да отвърне с налози върху американски стоки на стойност 2,8 млрд. евро.
В сряда европейският комисар по търговията Сесилия Малмстрьом заяви пред посланици, че блокът трябва да бъде подготвен в случай, че аргументите против митата от правителствата и бизнеса не бъдат чути.
По изчисления на Брюксел налозите върху вноса на автомобили и части може да засегне европейска продукция на обща стойност до 58 млрд. долара. Това означава, че, ако ЕС реши да приложи същите процедури, както в случая със стоманата и алуминия, то тогава ще бъдат обложена американска продукция за 10 млрд. евро с еквивалентните мита.
Според европейските представители вариантът със списък стоки на стойност 18 млрд. евро ще даде на ЕС повече гъвкавост при определянето на точните мита за отделните продукти. Това също така ще предостави и повече пространство за действие при преговорите с отделните правителства за състава на точния списък.
Подготовката идва въпреки усилията на ЕС да разубедят американските власти да налагат митата, кито някои се страхуват, че ще доведе до пълномащабна търговска война. По-рано тази седмица в. Financial Times съобщи, че ЕС обмисля започването на преговори за намаляване на автомобилните мита с други големи износители в опит да предотврати търговския конфликт със САЩ.
Според трима дипломати Европейската комисия проучва дали би било изпълнимо договарянето на сделка с други производители като САЩ, Южна Корея и Япония. Подобен ход би могъл поне частично да успокои американския президент Доналд Тръмп, според когото има несправедливо отношение спрямо американския автомобилен сектор, като в същото време се намалят разходите за износ на другите участващи страни.
Въпросът с автомобилните мита се очаква да бъде основна тема на разговорите между Доналд Тръмп и председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер, който пристига на официално посещение във Вашингтон по-късно този месец.
Германският канцлер Ангела Меркел даде сигнал за потвърждение на съобщенията, като заяви в четвъртък, че е „готова“ да помисли върху общо намаление на митата за автомобилите.
„Едни подобни преговори. . . не могат да се провеждат само между ЕС и САЩ, „а с всички страни, с които търгуваме с автомобили“, заяви канцлерът в Берлин.
Тя уточни, че е необходима „обща европейска позиция“, която в момента „се изготвя“.


Депутатите приеха на първо четене втората порция мерки за овладяване на цените
Как преминаха разговорите между Тръмп и Си Дзинпин?
Във Варна ще строят нова ясла в район "Младост", ремонтът на ДЯ "Щурче" започва през юли
Отстраняват кмета на район "Одесос" ако се докаже злоупотреба с власт
Има избран изпълнител за доставка на подземните контейнери във Варна
Сенатът одобри Кевин Уорш за председател на Фед в оспорвано гласуване
Mythos може да е заплаха, но AI ускорява еволюцията на банковите услуги
Капитал има, но не и навик: защо българите рядко инвестират у нас
„Хелиос Марин“: Искаме да сме нещо като Tesla при яхтите
Цветан Цеков: Надценките по веригата държат храните у нас сред най-скъпите в ЕС
Chery се връща към това, от което VW се отказа
Всяка десета кола e манипулирана – внимавайте с тези модели
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
Китайци искат да правят електромобили с Maserati
Трик с пластилин почиства боята перфектно
Отменят извънредното положение в Унгария, въведено преди 4 години
Над 3 кг златни накити в тайник в кола заловиха на „Лесово“
MrBit Втора лига на живо: Как можете да гледате Пирин срещу Севлиево
Бившият директор на "Гробишни паркове" ще съди Столична община