Каталунските сепаратисти демонстрираха седма вечер подред срещу дългите затворнически присъди за девет лидери на движението за независимост. Хиляди хора проведоха мирен седящ протест пред полицейския щаб в центъра на Барселона в неделя вечерта. Демонстрантите скандираха с часове лозунги като „Свобода за политически затворници!“ И „Край на окупационната власт!“, предава DPA.
Това беше седмия ден на протести в откъснатия регион в североизточна Испания, след като в понеделник Върховният съд призна деветима сепаратистки лидери за виновни и ги осъди на дълъг затвор. За разлика от предишните нощи, този път в Барселона нямаше бунтове. Вестник El Periódico говори за „празнично настроение“.
В неделя близо 5000 души излязоха по улицата и в Майорка в знак на солидарност с каталунските сепаратисти. Митингът в столицата на остров Палма също беше без значителни инциденти. Подобни големи митинги вече се проведоха в събота в испанската столица Мадрид.
Поради тяхната роля в референдума за независимост през октомври 2017 г. седем бивши регионални лидери и двама лидери на гражданското общество бяха осъдени от т. Нар. Tribunal Supremo на затвор до 13 години. Оттогава всеки ден се провеждат масови протести на сепаратисти в Каталуния. Според полицията е петък по улиците са излезли около 525 000 души.
В този ден Барселона и Каталуния преживяха най-жестоката нощ от последните протести. В региона е имало 83 ареста, според официални данни. 182 души, включително 22 полицаи и двама журналисти, са били ранени.


Директорът на "Евровизия": За нас е много вълнуващо, че конкурсът идва в страна, в която досега не е бил
Даниел Митов: Асен Василев произведе поредната лъжа
Апелативният съд във Варна потвърди 17-годишна присъда за жестоко убийство
Собствениците на имоти в „Баба Алино“ - с петиция за спиране на събарянето на незаконните сгради
"Възраждане" за уволнението на Коев: Именно от негово интервю разбрахме за "тайния" град
Пътувате често? Ето как да намалите риска от кражба на лични данни
До 2030 г. AI и центровете за данни може да консумират ток колкото цяла Япония
Българската военна индустрия процъфтява, но влиянието ѝ в Украйна отслабва
KPMG очаква Ормуз да отвори до края на юни
KPMG очаква Фед да повиши лихвите 2 пъти до края на годината
Произведено в ЕС ще важи за автомобили от Япония и Южна Корея
Джони Деп на 63 - любимите коли на холивудската звезда
Днешните SUV са по-големи от танкове от Втората световна война
BMW реши основен проблем при водородното iX5
Брутален Mercedes-Benz SL Brabus 7.3S V12 си търси нов собственик
Лятно обновяване на двора – комфорт, свежест и функционалност от HomeMax
Тръмп заплаши Иран: Достатъчно се бавихте, сега ще си платите
Нетаняху ще се кандидатира за нов мандат на изборите в Израел
Украйна: България не ни е давала безплатно оръжия, купуваме си ги
Трус от 5,7 е регистриран на 33 км от бреговете на Приморски край в Русия