fallback

Кой има нужда от търговските войни освен Доналд Тръмп?

Тенденцията към търговски войни, установяването на търговски бариери и цялостната атмосфера на несигурност са основните причини за очакваната рецесия, смята Бернд Ланге

19:09 | 29.10.19 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Всяко едностранно действие вреди на световната верига за създаване на стойност, към която са свързани 70% от глобалната търговия и никой друг освен американският президент Доналд Тръмп не намира плюсове от продължаващите търговски войни, смята председателят на търговската комисия в Европейския парламент (ЕП) Бернд Ланге в интервю за Euractiv.

Според него Великобритания, а не Европейският съюз (ЕС) е изправена пред трудни преговори за замяна на всички търговски споразумения с блока след Brexit, тъй като Австралия и Япония също разглеждат възможността за бизнес с единния европейски пазар, а не с островната страна, която е разтърсвана от хаоса на Brexit. 

Ланге смята, че причините за очакваната предстояща рецесия са глобалната тенденция към търговски войни, установяването на търговски бариери и цялостната атмосфера на несигурност. Тези фактори пречат на инвестициите и на прогнозирането на бъдещето.

„Поради тази причина трябва да се стремим да установим върховенството на закона в световната търговия, да намалил въпросните бариери, които вредят на глобалното развитие“, подчертава полският евродепутат.

По негово мнение американските мита, наложени от Вашингтон върху европейски стоки заради субсидиите към Airbus, са напълно легитимни

„Но митата върху стоманата не бяха“, подчертава Ланге.

Според поляка подобна ескалация по отношение на митата няма особен смисъл.

„Трябва да преговаряме и да намерим решение относно субсидиите в авиационния сектор“, подчертава Ланге.

По негово мнение едностранните политически решения, обвързани с икономиката, вредят на бизнеса и това може да се види при цените на вносните продукти в САЩ, което в крайна сметка води до увеличаване на разходите на потребителите.

„Да се вярва, че митата ще накарат инвеститорите да се завърнат в САЩ, е илюзия. Освен Тръмп никой няма полза от тези търговски войни“, споделя още Ланге.

Той смята, че митата, наложени от администрацията на Тръмп относно Airbus, засягат и страни, които нямат нищо общо с производството на компанията, зад която стоят Франция, Германия, Великобритания и Испания.

„Тръмп наистина е съсредоточил митата върху конкретни страни, както и върху такива, които не участват в производството на Airbus. Изглежда, че намерението на президента на САЩ е да раздели ЕС - нещо, което искаме да избегнем“, подчертава Ланге.

Относно Великобритания председателят на търговската комисия в ЕП посочи, че един твърд Brexit би оказал негативно влияние върху много компании и техните доставчици.

„В автомобилния сектор 60% от доставчиците във Великобритания вече са заместени от такива, намиращи се в континентална Европа. Brexit означава хаос за много хора, работещи в рамките на британската индустрия“, споделя още Ланге.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:32 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още