fallback

ЕС обмисля данък върху свръхпечалбите на енергийни компании

По данни на МАЕ в енергийния сектор на общността през тази година ще се натрупат 200 млрд. евро непланирани печалби заради скъпия газ

20:00 | 22.03.22 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Лидерите на ЕС ще дадат зелена светлина на временни налози за непланираните печалби, които натрупаха енергийните компании заради високите цени на природния газ и електроенергията, пише Bloomberg, като се позовава на свои източници.

Темата за енергетиката ще бъде водеща на предстоящия Европейски съвет, който ще се проведе в Брюксел на 24-25 март. Основен акцент ще е защитата на уязвимите потребители и нови схеми за отпускане на държавни помощи, сочат още подготвени документи за срещата, видяни от Bloomberg.

В тях е записано, че финансирането на подобни мерки ще може да бъде възможно чрез приходи от временни данъци върху свръхпечалбите, натрупани в сектора. Компании, чието производство не зависи от природния газ, могат да бъдат подложени на извънредния налог.

По данни на Международната агенция за енергетика (МАЕ) в енергийния сектор на ЕС през 2022 г. ще има неочаквани печалби от около 200 млрд. евро, според сегашното пазарно състояние.

Става въпрос основно за ядрени централи, зелени мощности, както и въглищни мощности, чиито производсвени разходи не са свързани с цената на природния газ.

Европейските лидери обаче едва ли ще се разберат за някакви интервенции на пазара за търговия с енергия на едро - преди това ще поискат анализи за широк кръг от краткосрочни действия, които частично да намалят обвързаността между цената на газа и на електроенергията.

Друга важна тема ще бъде енергийната зависимост от Русия и подготовката за следващия отоплителен сезон. Очакванията са, че на Европейския съвет ще бъдат одобрени насоките на ЕК за поетапното намаление на зависимостта от руския природен газ.

Други точки за обсъждане ще бъдат общите покупки на природен газ, втечнен природен газ и водород. Целта е страните от общността да получат максимално добри условия заради обема на заявките.

Bloomberg посочва още, че Брюксел още утре (23 март) ще представи и законодателното си предложение за минималните количества природен газ в газохранилищата. Според очакванията страните от общността ще бъдат длъжни да започват новия отоплителен сезон (тоест от 1 октомври) с понед 90% запълнени газохранилища.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:54 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още