fallback

Путин пред Шолц: Европейските страни могат да плащат за газа в евро

Плащанията ще бъдат превеждани на Газпром банк и тя ще конвертира парите в рубли, заяви руският президент в разговор с германския канцлер

22:57 | 30.03.22 г. 6

Германският канцлер Олаф Шолц. Снимка: Liesa Johannssen-Koppitz/Bloomberg

Германия ще продължи да плаща за руски газ в евро и долари, заяви говорител на правителството и допълни, че руският президент Владимир Путин е уведомил германския канцлер Олаф Шолц, че нищо няма да се промени за европейските партньори въпреки плана си за плащания в рубли, предава Ройтерс.

Русия съобщи, че заради западните финансови санкции след нашествието в Украйна планира да изисква плащане за енергийния си износ, особено газ, от който Германия зависи, в рубли вместо в обичайните евро или долари.

В телефонен разговор между лидерите Путин е заявил пред Шолц, че нищо няма да се промени за европейските партньори и плащанията ще бъдат правени в евро, след което ще бъдат превеждани на Газпром банк и тя ще конвертира парите в рубли, съобщи германският говорител.

„Шолц не се съгласи с тази процедура в разговора, но поиска писмена информация, за да я разбере по-добре“, допълни говорителят.

По думите му споразумение в Г-7, че енергийните доставки от Русия ще бъдат плащани само в евро или американски долари, остава в сила.

Германия задейства извънреден план за управление на газовите доставки, който може да доведе до ограничаване на енергийното потребление от най-голямата икономика в Европа, ако спорът заради искането на Русия за горивото да се плаща в рубли наруши доставките.

По-рано Кремъл съобщи, че Путин и Шолц са се договорили експерти от техните страни да обсъдят как може да се правят плащания за руския газов износ в рубли.

Путин е очертал и пред италианския премиер Марио Драги система за плащане за руски газ в рубли по време на телефонен разговор между двамата лидери, съобщиха от канцеларията на Драги.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:33 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още