fallback

Абрамович атакува европейските санкции в съда

Според правни експерти исковете на редица олигарси имат по-скоро само символичен характер

09:47 | 18.07.22 г. 9
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Четирима от най-известните руски олигарси искат редица санкции на Европейския съюз срещу тях да бъдат отменени, като твърдят пред съда на ЕС, че мерките са нарушили правата им.

САЩ, ЕС и Великобритания са начело на Запада в налагането на санкции на десетки юридически и физически лица след инвазията на Русия в Украйна. В тази мрежа попаднаха десетки милиардери бизнесмени, които според западните правителства имат тесни връзки с Кремъл и следователно са съучастници в конфликта. В повечето случаи санкциите срещу отделни лица доведоха до забрани за пътуване и замразяване на активи, включително на яхти, частни самолети, вили и банкови сметки на стойност милиарди долари, пише The Wall Street Journal.

Някои от хората обекти на санкциите се дистанцираха от руския президент Владимир Путин след инвазията. Някои от тях също така се опитаха да защитят активите си от подобни замразявания, като в някои случаи прехвърлиха собствеността им на сътрудници или семейство. Сега няколко от тях се опитват да премахнат ограниченията срещу тях в рамките на правната система на ЕС.

Роман Абрамович, който беше принуден да продаде лондонския футболен клуб "Челси" по-рано тази година, Алишер Усманов, магнат в областта на металургията и минното дело, както и Михаил Фридман и Петър Авен, дългогодишни партньори, които ръководеха една от най-големите частни банки в Русия, са подали отделни искове в Общия съд на ЕС, втората по значимост съдебна инстанция в блока. Те искат от съда да отмени санкциите, като твърдят, че правата им са били нарушени и отричат обвиненията на западните правителства в тесни връзки с Кремъл.

Жалбите и придружаващите ги документи постъпват от април насам. Съдът не е насрочил изслушвания по петициите.

Западните правителства имат право да налагат санкции на физически лица, без да са задължени да доказват вина - необходимост за започване на наказателно производство. Въпреки че санкциите обикновено не водят до конфискация на активи, замразяването може да попречи на собствениците да се възползват от тях или да ги продадат, докато мерките не бъдат отменени.

Руските олигарси са търсили обезщетение и на други места. Олег Дерипаска, руски индустриален магнат, беше санкциониран от САЩ през 2018 г. като част от широкия отговор на твърденията за руска намеса в изборите, кибератаки и други провокации. Досега той безуспешно е оспорвал тези ограничения в съда. Той оспорва твърденията на САЩ, че е близък до руското правителство, и заяви, че санкциите са опустошили богатството му.

Правните експерти твърдят, че съдебната битка може да бъде по-скоро символична, отколкото прагматична. Пречките за облекчаване на санкциите в ЕС са големи. Ако искът в съда е успешен, ЕС може да върне дадено лице в списъка си със санкции, като използва нови причини за включването му, започвайки целия процес отначало.

Ако съдът „реши, че първият набор от санкции е бил незаконен, и ги отмени, какво ще ви даде това?", казва Андреас Гайгер, експерт по санкциите на ЕС и допълва: „Нула".

Абрамович, който има и португалско гражданство, заявява в жалбите си, че санкциите са нарушение на основните му права, защитени от ЕС, чийто член е Португалия. Той търси обезщетение, като иска от Европейския съвет да плати над 1 млн. долара на благотворителна фондация, създадена, за да получи приходите от продажбата на „Челси“. Абрамович беше собственик на клуба в продължение на почти две десетилетия, преди да се споразумее да го продаде на съсобственика на „Лос Анджелис Доджърс“ Тод Бьоли за 5,3 млрд. долара.

Абрамович наскоро нае адвокати и в САЩ. Олигархът не е санкциониран там, но миналия месец властите подадоха молба за конфискуване на два самолета, които са негова собственост, тъй като според тях той е нарушил по-широки американски санкции, летейки до Русия. Адвокатите му не са отговорили на молбата за коментар пред WSJ.

Авен и Фридман, дългогодишни бизнес партньори, които понастоящем живеят във Великобритания, са представлявани от същите адвокати. И в двата случая те оспорват твърдението на ЕС, че участват в икономически сектори, които "осигуряват значителен източник на приходи за правителството на Руската федерация". Адвокатът на двамата отказва коментар.

Усманов и сестра му Гюлбахор Исмаилова оспорват и твърденията на ЕС, че са оказали подкрепа за войната в Украйна. Те също така искат плащания в размер на около 20 хил. долара за покриване на разходите.

Усманов се опита да ускори процедурата, като заяви, че финансовите последици от санкциите са довели до провал на няколко бизнес сделки. Той заяви, че санкциите заплашват с фалит три от неговите компании. Усманов също така твърди, че санкциите ще засегнат служителите и техните семейства в неговите предприятия. Миналия месец съдът отхвърли молбата. Адвокатът на Усманов отказва коментар.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:09 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още