fallback

Има ли шистова дипломация срещу Русия?

Целта на всички е една – намаляване на зависимостта от вноса на руски нефт и газ

20:25 | 02.04.14 г. 40
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Изказването на икономиста Ричард Ран, че България си вкарва автогол със забраната за добив на шистов газ, отново повдигна въпроса за състоянието на родната енергетика. И то в момент, когато страната ни твърди, че търси енергийна независимост, но и на фона на общоевропейското търсене на изход от зависимостта от руските енергийни източници.

Ричард Ран сподели, че сценарият, при който Европа сама произвежда шистов газ и по този начин може да е напълно независима, е възможен. Toй посочи за пример Съединените щати, които не разполагат с по-големи възможности от Европа.

"Хидравличното разбиване при добива на шистов газ трябва да бъде начело на политическия дневен ред в Европа", пък заяви наскоро премиерът на Великобритания Дейвид Камерън.

Неотдавна Полша сключи споразумение с Chevron за извършването на проучвания за наличието на шистов газ в югоизточната част на страната. Варшава прикани и Европейския съюз (ЕС) да разработи съвместна енергийна система и да намали енергийната обвързаност с Русия. През есента на миналата година Украйна и Chevron също се споразумяха за проучване и добив на шистов газ.

Целта на всички е една – намаляване на зависимостта от вноса на руски нефт и газ.

Ричард Ран каза още, че някои европейски страни биха били в голям степен засегнати, защото внасят 95% от газа си от Русия. Той даде за пример Литва, Латвия, Естония, Финландия, Швеция и България.

Франция и България пък бяха единствените страни, които забраниха фракинга. В Европа само Полша и Великобритания активно проучват възможностите за добив на шистов газ. И двете страни са готови да предоставят данъчни облекчения на компаниите, които ще се заемат с дейностите.

Според различни източници пък страната ни разполага с шистови залежи от природен газ от 17 трлн. кубични фута, достатъчни да задоволят нуждите ни от синьото гориво за 100, а дори и за 300 години. Според Агенцията за енергийна информация на САЩ (EIA) макар България да няма специален режим за регулация на природния газ от шисти, страната предлага привлекателни условия за добив на конвенционален газ и нефт. Концесиите за добив се предоставят за срок до 35 години, концесионните такси варират между 2,5% и 30%, а корпоративният данък е 10%.

Българските енергоинтензивни индустрии пък призоват "да се формира експертна работна група към парламента, която да се произнесе по въпросите за проучваняита за шистов газ и да оцени потенциалните рискове и ползи в контекста на най-добрите световни практики за управлението на свързаните рискове". Освен това те предлагат "България агресивно да настоява за европейско финансиране на газовите инфраструктурни проекти".

Темата остава гореща в контекста на желанието не само на нашата страна, но и на доста страни в Европа да намалят енергийната си независимост и да диверсифицират източниците си. Бизнесът изказва своето мнение, но и заради гласа на обществото бе наложена забраната за добив и проучване за шистов газ по време на управлението на ГЕРБ.

Повече по темата можете да научите от разговора между Делян Петришки от Bulgaria On Air и Свилен Колев от Investor.bg!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:29 | 09.09.22 г.
fallback