fallback

МВФ: Заемът от 17 млрд. долара може да не е достатъчен за Украйна

Санкциите оказват по-голямо въздействие върху икономиката на Русия, отколкото на Западна Европа, коментира заместник-директорът на Фонда Дейвид Липтън

10:57 | 17.11.14 г. 10
Автор - снимка
Създател

Заемът в размер на 17 млрд. долара може да не бъде достатъчен за Украйна, за да удържи под контрол финансите си, ако конфликтът с Русия продължи. За това предупреждава Международният валутен фонд (МВФ), цитиран от CNBC.

Всички страни, намесени в кримската криза, трябва да работят заедно, „защото е много трудно да си представим как украинските финанси биха били удържани под контрол“, коментира ситуацията заместник-директорът на международната организация Дейвид Липтън по време на срещата на страните от Г-20.

През април МВФ се съгласи да отпусне двугодишен спасителен пакет на Украйна за 17 млрд. долара с цел възстановяване на макроикономическата стабилност. Крайната цел все още е далеч, имайки предвид валутната криза в страната и очакванията за 8-процентен срив на брутния вътрешен продукт през тази година.

Гривната отчита рекордно ниски стойности спрямо долара, като от началото на годината валутата се е обезценила с близо 90 на сто. От друга страна, Световната банка изчислява, че страната ще се върне към растежа през 2016 г.

„Работим с Украйна, за да опитаме да стабилизираме икономиката й, която бе дестабилизирана от случилото се. Тази стабилизационна програма обаче в момента е под истинска заплаха от задълбочаващия се конфликт“, добавя Липтън. „Допускахме, че Украйна и сепаратистите ще постигнат известен напредък след сключеното мирно споразумение и че Русия щеше да съдейства.“

Въпреки това сигнали за сътрудничество все още липсват. По време на срещата на Г-20 в Бризбейн, Австралия, руският президент Владимир Путин каза, че „има добри изгледи“ за разрешаването на 8-месечния конфликт, въпреки че агенция Ройтерс информира за нови престрелки в Донецк през уикенда.

Що се касае до западните санкции срещу Русия, Липтън коментира, че въпреки че МВФ не е замесен в процеса, организацията все пак оценява икономическите последици.

„Определено санкциите оказват въздействие върху Русия. До момента изглежда, че те нямат влияние върху Западна Европа, но това е нещо, което страните, които налагат санкции и контрасанкции, трябва да имат предвид, когато вземат своите собствени политически решения“, заявява заместник-директорът на МВФ.

Той добавя, че Германия остава уязвима от по-слабата руска икономика, имайки предвид зависимостта на най-голямата европейска икономика от руския газ. Липтън обаче не прогнозира сериозно макроикономическо отражение, докато руската икономика все още функционира.

„Последните данни показват, че Европа още расте. Тя не расте толкова бързо, колкото би трябвало. Ето защо трябва да се действа“, коментира той икономическия растеж в Европа. „Държавите членки трябва да помислят какво още могат да направят.“

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:24 | 14.09.22 г.
fallback